ZORUNLU GÖÇÜN 32. YILI

0
777

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Hüseyin Arslan, Bulgaristan’ın, Türklere yönelik uyguladığı asimilasyon politikası nedeniyle 1989 yılında Türkiye’ye zorunlu göçün başladığı 24 Mayıs sürecinin 32. yılı dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Bulgaristan’da yaşayan Türkleri, tarihi vatanlarından ana vatan Türkiye’ye zorunlu göçün ardından yaşanan acıların halen unutulmadığını söyleyen Arslan; “Bulgaristan’ın Türk azınlığa uyguladığı baskılar ve zorunlu göç uygulaması nedeniyle yaşamlarını yitiren soydaşlarımızı şükranla anıyorum” dedi.

Yıllar geçmesine rağmen, Jivkov yönetiminin uyguladığı zorunlu göçe yol açan asimilasyon baskılarının hafızalardaki yerinin taze olduğuna dikkat çeken BAL-GÖÇ Şube Başkanı Hüseyin Arslan; “ İkinci Dünya Savaşı’ndan itibaren Avrupa’da görülen en büyük göç hareketi olan 24 Mayıs 1989 tarihindeki Bulgaristan Türklerinin sürgünün yıl dönümü kaydediliyor. Bulgaristan’dan Türkiye’ye zorunlu göç, Bulgar hükumetinin Türklere yönelik baskıları ve asimilasyon politikalarının ardından gerçekleşti. Türklerini isimlerinin değiştirilmesi ve Bulgarlaştırılmasına yönelik komünist rejimin yaşattığı acılar halen hafızalarda tazeliğini koruyor” dedi.

TÜRKİYE SOYDAŞLARINA SAHİP ÇIKTI

Arslan; “Bulgaristan’ın 1984-1989 yılları arasında Türklere yönelik uyguladığı ‘Zorla Asimilasyon Politikası’ sırasında 350-400 binden fazla Türk, etnik ve kültürel soykırım sonucu, doğdukları ve yaşadıkları topraklardan kopartılmışlar, anavatanlarına geri dönmüşlerdir. Yaşanan sürecin en başından itibaren soydaşının yanında olan Türkiye, Bulgaristan Türklerine kapılarını açtı ve tüm unsurlarıyla birlikte 24 Mayıs 1989’daki göçte soydaşlarını bağrına basmıştır. Zorunlu Göç’ün 32. yıl dönümünde hayatını kaybeden soydaşlarımızı sevgi ve rahmetle anıyoruz” dedi.

360 BİN TÜRK, ZORUNLU OLARAK TÜRKİYE’YE GÖÇ ETTİRİLDİ

Bulgaristan’da 1944-1989 yıllarında iktidarda kalan komünist rejim, ülkedeki Türk ve diğer Müslümanlara asimilasyon faaliyetleri yürüttü. Bu kapsamda yaklaşık 360 bin Türk, Türkiye’ye zorunlu göçe itildi. Eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin (SSCB) desteğiyle 1944’te hükümeti devirerek yönetimi ele geçiren Bulgaristan Komünist Partisi (BKP), iktidarda kaldığı 45 yıllık dönemin son yıllarında ülkedeki Türk ve diğer Müslümanları asimile etmeye çalıştı. Ülkedeki Türklere, tek milletli devlet çabası nedeniyle dini ve kültürel baskılar uygulandı. Türk ve Müslümanlardan 310 bin kişinin isimleri değiştirildi. Ülkede asimilasyon kampanyasına karşı Müslümanların direnişinde 24 kişi hayatını kaybetti. Bulgaristan Türkleri, 29 Mayıs 1989’da komünist lider Jivkov’un açıklamalarıyla göç etmeye zorlandı. Jivkov, 28 Ocak 1985 yılında Bulgaristan Komünist Partisi (BKP) Merkez Komitesi’nden yapılan değerlendirmede Bulgaristan’da yaşayan Türklerin isimlerinin zorla değiştirilmesinin başarıyla tamamlandığı kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here