Zeytin üreticisi zor durumda’

0
358

Sarıbal, üreticilerin sorunlarını dinledi. 

 

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, Ocak ayı sonlarında etkili olan kar yağışı ve don olayları nedeniyle zeytin ağaçlarında büyük bir hasar meydana geldiğini söyledi. Sarıbal, hükümetin konu hakkında üreticiyi destekleme planı yapması gerektiğini belirtti.

Mustafakemalpaşa’yı ziyaret eden CHP Milletevekili Sarıbal, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırmızı Et Üreticileri Birliği ve Ziraat Odası’nı ziyaret ederek, yetkililerden bilgiler aldı. CHP Mustafakemalpaşa Teşkilatı Başkanı Serda Tandoğan Kuru’nun eşlik ettiği ziyarette Milletvekili Sarıbal, tarım üreticileri ve hayvan yetiştiricilerinin sorunlarını dinledi.

‘Büyük zarar var’

Mustafakemalpaşa’daki zeytinlik alanlarda incelemlerde bulunan CHP Bursa

Milletvekili Orhan Sarıbal, sert kış koşulları ve eksi sıcaklıkların zeytin üreticilerine büyük kayıplar yaşattığını kaydetti. Sarıbal; “ Bu hasarı yerinde inceledik. Çiftçi gerçekten çok mağdur. Daha 2020’nin zeytinini değerlendiremeniş ve gelirini elde edememişken bu yılın ürünleri de zarar gördü. Bu konuda ciddi anlamda bir desteğe ihtiyaç var. Hükümetin bu zararı minimize edecek bir destekleme planı yapması lazım. Hasarın büyüklüğü daha sonra net bir şekilde ortaya çıkacak. 10 bin dönümün üzerinde bu bölgede zeytin ekilişi var. Yalnız bu bölge de değil Gemlik, Orhangazi, Mudanya ve İznik’te de bu aşırı soğuk nedeniyle bir zararın olduğunu görüyoruz. Çiftçinin derdinin çözümü için çaba sarf ediyoruz” dedi. CHP Mustafakemalpaşa Teşkilatı Başkanı Serda Tandoğan Kuru ise konuşmasında; “ Çiftçi Mustafakemalpaşa’da her konuda olduğu gibi zeytinde de hüsrana uğramış durumda. Üreten olmazsa tüketen olmaz. Yaraların sarılması gerekiyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here