Zeytin ağaçlarını ‘soğuk’ yaktı

0
424

Aralarında Mustafakemalpaşa’nın da bulunduğu dünyanın en kaliteli sofralık zeytinlerinin üretildiği Bursa’daki 8 ilçede aşırı soğuktan dolayı binlerce zeytin ağacı yandı.

Mudanya, Nilüfer, Osmangazi ve Mustafakemalpaşa’da bulunan 200 köyde zeytin ağaçları soğukların eksi 11 dereceyi bulmasıyla büyük yara aldı.

Bilhassa en kaliteli sofralık zeytinlerin yetiştirildiği Mudanya’da hasar yüzde 90’ları buldu.
En büyük geçim kaynakları zeytincilik olan Mudanya’daki köylüler, yanan ağaçlarından 3 yıl mahsul alamayacak. Görülen aşırı soğuktan dolayı yüzlerce yıllık zeytin ağaçları ‘sanki fırına konulmuş’ gibi yandı. Yandığı için yaprakları kuruyan ağaçların yaprakları dökülüp tekrar yeşermesi 3 yılı bulacak. Mudanya’da bu denli afet en son 40 yıl önce görülmüştü. En büyük geçim kaynağı zeytincilik olan Mudanya’da çiftçiler devletten gelecek yardımı bekliyor.

‘Üreticilere destek şart’

Hasar gören bölgeleri inceleyen Marmarabirlik 150 Sayılı Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Ali Yıldız; “ Maalesef 16 Ocak’ta yaşanan dondan sonra zeytin ağaçlarımız adeta fırına sokmuş gibi yandı. Bu kadar sert bir kış beklemiyorduk. Hava sıcaklığı eksi 11’leri gördü. Daha yüksek kesimlerde eksi 15 dereceyi buldu. Denize 7 kilometre uzaklıktaki alanın bu şekilde yanması en son 40 yıl önce olmuştu. Bursa’da 8 ilçede ve 200 köyde büyük hasar var. Yanan zeytin ağaçları 3 yıl kendini toparlayamaz. Müstahsil 3 yıl mahsul alamayacak. Biz devletimizden faizsiz kredi imkanı, borç erteleme veya üreticimize destek sunulmasını bekliyoruz. Üreticinin kendisini idame ettirebilmesi için destek şart. Mudanya köylerinin ana geçim kaynağı zeytin. Çiftçiler 3 yıl mahsul alamayacak, destek olmazsa zeytinliklerini satmak durumunda kalabilir. Hasarın yüzde 90’lara kadar çıktığı yerler var” dedi.

‘3 yıl zeytin alamayazcağız’

Dondan zeytin ağaçları büyük hasar gören üretici Savaş Taştan; “Böyle bir afet en son 40 yıl önce meydana gelmiş. 40 yıl sonra bölgemiz yine don yaşadı. Zeytin ağaçlarımız aşırı soğuktan dolayı donarak yandı. Bu ağaçların kendini toparlaması 3 yılı bulur. Biz 3 yıl boyunca zeytin alamayacağız. Devletimizden zeytin üreticisine destek olmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here