YÖRÜK-MANAV-TÜRKMEN DERNEĞİ DAYANIŞMAYA GÜÇ KATIYOR

0
407

Mustafakemalpaşa Yörük-Manav-Türkmen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, pandemi gölgesinde geçen bir yılda hayata geçirdiği sosyal yardımlarla yüzlerce vatandaşa dayanışma elini uzattı.

Mustafakemalpaşa’da sosyal yardımlaşma kültürünü yaşatmak amacıyla 2018 yılında kurulan dernek, insani yardımların yanı sıra eğitim çalışmalarına da odaklanırken sağladığı burs desteğiyle öğrencilerin yüzünü güldürüyor.

Yörük-Manav-Türkmen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şerif Acar, derneğin yardımlarının ihtiyaç sahiplerine ulaşmasında hassas davrandıklarını, ‘veren el ile alan arasında köprüyüz’ sözleriyle niteledi.

Yörük-Manav-Türkmen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şerif Acar, derneğin kuruluşu ve faaliyetleriyle ilgili bilgiler verdi. 2018 yılında 10 kişilik kurucu üyenin girişimiyle çalışmalarına başlayan platformun iyi toplum inşasına hizmet etmeyi kendine misyon edinmiş bir sivil inisiyatif olduğunu kaydeden Acar, Mustafakemalpaşa’da yöresel kültürü yaşatarak sosyal yardım faaliyetleriyle de iyiliğe öncü olmak için yola çıktıklarını dile getirdi.

‘KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATARAK İYİLİĞE ÖNCÜLÜK EDECEĞİZ’

Acar; “ Mustafakemalpaşa, zengin bir kültür mirasına ve insan değerine sahip. Bizlerde,Manav-Yörük-Türkmen Derneği olarak çağdaş yapıya uygun olan kültürel değerlerimizi yaşatmak, tanıtımına katkı sağlamak, bu değerlerin korunmasına ve yaygınlaşmasına yardımcı olarak gelecek nesillere taşımayı hedefliyoruz. Bunları hayata geçirirken tabiki Mustafakemalpaşa’nın sosyal dayanışmasına da katkı veriyoruz” dedi.

‘EĞİTİM ÖNCELİĞİMİZ’

İhtiyaç sahibi öğrencilere maddi manevi destekte bulunarak başarılı bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Acar; “ Derneğimizin kuruluşundan bu yana gerek etrafımızdaki vatandaşların desteği, gerekse de üyelerimizin katkılarıyla gerçek ihtiyaç sahiplerini özenle belirleyip, maddi ve manevi desteğimizi onlara ulaştırmaya çabalıyoruz. Ayrıca başta sağlık olmak üzere üniversitelerin farklı bölümlerinde eğitim gören 35 öğrencimize de her ay burs yardımında bulunuyoruz. Eğitime dernek olarak büyük önem veriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

‘PANDEMİ DE SORUMLULUĞUMUZ ARTTI’

Yörük-Manav-Türkmen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin pandemi sürecinde de yardım faaliyetlerine hız verdiğini söyleyen Şerif Acar şöyle konuştu; “ Bu dönemde yardım talepleri arttığı için daha fazla aileye ulaşma sorumluluğumuz var. Bu konuda üyelerimiz ve dernek gönüllülerimizle bilgi paylaşımı yaparak ihtiyaç sahiplerine desteğimizi veriyoruz. Pandemi sürecinde yaklaşık 300 aileye çeşitli yardımlarda bulunduk. Dini bayramlarımızda da ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının yüzünü güldürdük. Duyarlılıklarından dolayı hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımız bu dönemde hem yöneticilerimizle hem de kadın kollarımızla iletişime geçerek, veren el ile alan arasında bir köprü olan derneğimize ulaşarak yardımda bulunabilir” dedi. Acar, ileriki dönemlerde ise kamu kurum ve kuruluşları ile görev alanlarına giren konularda ortak projeler yürütmek istediklerini sözlerine ekledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here