YHT Karacabey’den geçecek

0
543

9,5 milyar TL’lik YHT kapsamında Karacabey ve TEKNOSAB’a istasyon yapılacak. 

Bandırma’nın Doğruca Mahallesi’nde Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu projesi ile ilgili yüklenici firma Kalyon İnşaat ve Ulaştırma Bakanlığı yetkililerince halkı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı’nın da katıldığı toplantıya vatandaşların ilgisi de yoğun oldu. Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu projesi olarak adlandırılan ve Bandırma-Bursa arası seyahat süresini 40 dakikaya düşürecek projenin 3 yılda tamamlanmasının planlandığı ifade edilirken, proje kapsamında 201 km demiryolu hattı döşenecek. Projenin maliyeti ise 9,5 milyar TL olarak belirtildi. Kalyon İnşaat Proje Müdürü Dağhan Kılıç, bu proje kapsamında Karacabey’e istasyon yapılacağını kaydetti.

Projenin 3 etapta oluştuğu ve birinci etabı için hazırlanan dosyanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca kabul edildiği diğer etaplar için ise ÇED Raporu’na gerek olmadığı ifade edilirken, Bandırma-Bursa etabı için güzergâhın netleştiği fakat henüz kamulaştırma işlemi yapılmadığı belirtildi.

‘29 TÜNEL, 35 KÖPRÜ, 99 ALT GEÇİT YAPILACAK’

201 km uzunluğundaki projenin Bandırma’dan başlayarak, Bursa-Yenişehir-Osmaneli istasyonlarından geçtikten sonra Osmaneli bölgesindeki Ankara-Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattına bağlanacağı, proje kapsamında 29 tünel, 13 kaçış tüneli, 35 köprü, 15 viyadük, 99 alt geçit, 29 üst geçit, 6 aç-kapa tünel, 217 menfez ve 7 istasyon olmak üzere toplam 443 proje ünitesi yapılacağı belirtildi.

‘17 EYLÜL STADI’NIN ARKASINA TREN GARI YAPILACAK’

Doğruca Mahallesinde yapılan bilgilendirme toplantısında yüklenici firma Kalyon İnşaat Proje Müdürü Dağhan Kılıç bilgiler verdi.

Kılıç; “Projenin geçen yıl ihalesi yapıldı. Finans dış krediler. Proje üç aşamadan oluşuyor. Bu yılsonu üretime başlanacak. Bu yılsonunda kamulaştırma çalışmaları başlayacak. 3 yıllık bir imalat öngörüyoruz. Bizim derdimiz insanları minimum rahatsız ederek bu işi yapabilmek. Buralarda mevcut tren yolu alanı olduğu için 30-35 metre genişliğinde kamulaştırma olacak gibi görünüyor. Burada hem yolcu hem yük taşınacak. Projenin ihale bedeli 9,5 milyar lira” dedi.

Proje kapsamında Bandırma Korozman Mevkii’nde bulunan 17 Eylül Stadı’nın arka kısmına ise Tren Garı yapılacak. Karacabey ve TEKNOSAB’da istasyon olacağını kaydeden Kılıç, iki istasyonda trenin durması nedeniyle Bandırma-Bursa arası ulaşım süresinin 40 dakika olmasının öngörüldüğünü kaydetti.

HEM YÜK HEM YOLCU

 

AK Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı da konuşmasında; “Çocuklarımıza, torunlarımıza bir zamanlar hayal olan, bu da olur mu diyebileceğimiz Yüksek Hızlı Treni Bandırmamızdan Bursa’ya kadar inşallah tamamlanacağız. Mevcut İzmir-Balıkesir hattımıza dokunmadan ona paralel şekilde, yine Osmaneli’nden Ankara ve İstanbul istikametine giden hızlı trenlere bağlanacak şekilde ülkemizin ekonomik şartlarında olağanüstü bir değişim olmadığı takdirde hızlı treni hem yük taşımacılığı ile birlikte hem de yolcu taşımacılığı ile birlikte inşallah ülkemize ve değerli hemşehrilerimize sunmak istiyoruz. Hemşehrilerimizin haklarının yanındayız. Hem şehrimiz, hem hemşehrilerimiz hem de ülkemiz kazanacak” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here