YALINTAŞ’A KAPALI DEVRE SULAMA SİSTEMİ

0
522

Yalıntaş Mahallesi’nde binlerce dönümlük tarım arazisi, kapalı sulama sistemine kavuşuyor. Tarımsal verimi arttırmak ve su tasarrufunu sağlamak amacıyla BUSKİ tarafından Yalıntaş’ta projelendirilen 3 km’lik kapalı devre sulama sisteminin yapımı başladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yerelden kalkınma hedefiyle tarıma ve üreticilere desteği sürüyor. Mustafakemalpaşa’ya 5 kilometre mesafede bulunan Yalıntaş Göleti’nde su rezervinin artması üreticiyi sevindirirken, BUSKİ tarafından gölet bölgesinde yapılacak kapalı sulama sistemi projesi ile de binlerce dönümlük tarım arazisinin sulaması iyileştirilecek.

VERİMLİLİK ARTACAK

90’lı yıllarda zirai sulama amacıyla Bursa İl Özel İdaresi tarafından yapılmasının ardından 2014 yılında BUSKİ’ye devredilen 20 bin hektarlık Yalıntaş Göleti’nin su seviyesinde son dönemde etkili olan kar yağışının ardından yükselme yaşandı.

Yalıntaş ile birlikte Tatkavaklı ve Lütfiye mahallelerinin bir kısmının da sulamadan faydalandığı gölet için Bursa Büyükşehir Belediyesi binlerce dönümlük tarım arazisinin geleceği için devreye girdi. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında yapılan ihale ile göletteki açık kanal sulama sistemini elden geçirme kararı alan Büyükşehir Belediyesi, 4 bin dönüm araziye iyileştirilmiş sulama imkânı sağlayan kapalı devre sulama sisteminin yapımı için düğmeye bastı. Tarımsal açık sulama sistemindeki arızalardan dolayı suyun yüzde 60’ının boşa aktığı Yalıntaş Göleti, modern sulama alt yapısına kavuşuyor.

İLK KEPÇE VURULDU

Yalıntaş, Tatkavaklı ve Lütfiye mahallelerinde yaklaşık 4 bin dönüm tarım arazisinin yararlanacağı kapalı devre sulama sistemi projesine ilk kepçe vuruldu.

Yalıntaş Mahalle Muhtarı Seyfettin Karanfil, 2 ay içinde tamamlanması planlanan yatırımın ardından yeni sulama sisteminin devreye girmesiyle birlikte üreticinin verim ve kazancının artacağını söyledi.

SULAMA İYİLEŞTİRİLECEK, KAYNAK İSRAFI ÖNLENECEK

Bölgede yoğunlukla slajlık mısır ve yonca gibi hayvansal bitkilerin yanı sıra domates ve biber yetiştiriciliğinin de yapıldığını belirten Karanfil; “ Yalıntaş Göleti yaklaşık 4 bin dönüm araziye sulama imkânı sağlıyor. Bu göletten tarla sulaması yapan çiftçiler, yılda iki ürün alıyor. Yıllarca bu sulama sistemi iptidai yöntemlerle yapıldı. Açık sistem nedeniyle kanallar deforme oldu, su boşa aktı. Büyükşehir Belediyemiz geçtiğimiz yıl bu konuya önem vererek sulama altyapısını iyileştirme kararı aldı. Nisan ayı itibariyle de çalışmalar başladı. 3 kilometrelik alanda çeşitli çaplarda borular imal ediliyor. Yaz başında çalışmalar bittiğinde tarım arazileri de daha iyi bir sulama sistemine kavuşacak. Çiftçilerimiz arazilerini daha kolay ve modern bir yöntemle sulama imkânına sahip olacağından verim de artacak. Sulamanın daha sağlıklı yapılabilmesi için belirli bölgelere vanalar yerleştirilecek. Kapalı devre sulama sistemi sayesinde eski açık kanallar ile yapılan sulama faaliyetlerindeki buharlaşma ve sızmadan kaynaklanan su kayıplarının önüne geçilecek ve kaynak israfı da engellenecek. Bu önemli ihtiyacı gidererek sulama yatırımını başlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar ve AK Parti İlçe Başkanı Murat Hallaçoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here