Üretici ditap ile kazanıyor

0
413

Ürün alış ve satışlarında kısa sürede öne çıkan DİTAP platformu, sektöre hareketlilik getirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın dijitalleşen tarım sektöründe ticaret hacmini arttırmak amacıyla 2020 yılı Mayıs ayında üreticilerin hizmetine sunduğu Dijital Tarım Pazarı Projesi (DİTAP) her geçen gün yaygınlaşıyor. Çiftçilerin alın teri ve binbir emekle ürettiği ürünleri değer fiyattan tüm alıcılar ve üreticilerle buluşturan online DİTAP platformu ile ticarette mesafeler ortadan kalkarken, uygulamayı kullananlar TARSİM sigorta poliçelerinde de yüzde 10’lara varan indirim kazanıyor.

MUSTAFAKEMALPAŞA’DA DİTAP’A İLGİ

Mustafakemalpaşa’da ilgi gören DİTAP’a bu güne kadar 289 üretici ve 3 firmanın üye olduğu öğrenilirken, yetkililer küçük üreticiler için büyük bir fırsat olarak niteledikleri platformdan yararlanma çağrısında bulundu.

DİTAP sayesinde üretici ile alıcı arasındaki mesafelerin ortadan kalktığına işaret eden yetkililer; “Üreticiler ile alıcılar DİTAP ortak platformunda buluşup yetiştirdikleri bitkisel ürünlerini, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını güvenle satıp alabiliyorlar. Sözleşmeli tarımla yetiştirdikleri ürünleri aracı olmadan doğrudan satabiliyorlar. Tarım arazisi kiralamak isteyenler de bu platformda buluşuyor. Büyük firmalarda artık bu sistem üzerinden teklif ve sözleşme ile alım yapıyor. İlerleyen zamanlarda bankalarda sisteme dahil edilecek” dedi.

Dijital Tarım Pazarı Projesi’nin önemine dikkat çeken yetkililer; “ Dünyada örneği az olan bu uygulama ihtiyaçtan doğdu.Yaşadığımız pandemi süreci gıda arz güvenliğinin önemini bir kez daha göstermiş, tarımın önemi daha iyi anlaşılmıştır. Tarlada bahçede ürünün olması elbette önemli, ancak bu ürünleri ihtiyaç duyulan iş gücü ile hasat etme, işleme, depolama ve pazara erişimini sağlayacak şekilde etkin bir lojistik planlama daha da önem arz etmektedir. İşte bu ve bunun gibi birçok alanda DİTAP, tarım sektörünün kaynak ve ürünlere hızlı, güvenli bir şekilde erişimini adil fiyat etiketleri ile ulaşmasını temin edecektir. Bunun yanında DİTAP’ı kullanan tarım sektörü paydaşlarının bankaların sözleşmeli tarım kapsamında oluşturulan destekleyici kredi paketlerinden de yararlanması söz konusu olacaktır” dedi. 

SİGORTA POLİÇELERİNDE İNDİRİM

Arazi kiralalamaları ve canlı hayvan satışlarının da artık DİTAP üzerinden yapılabileceğini kaydeden yetkililer; “ Mal alımı ve tedariki için güvenlikli ve pratik bir sistem olan DİTAP platformu, ciddi bir açığı kapatacak. DİTAP’a herhangi bir tarımsal kayıt sistemine sahip her üretici başvurabiliyor. Üretici ve tüketicilerimiz hızlı bir şekilde https://sup.etarim.gov.tr/login adresinden; e-devlet şifresi, mail ve telefon numarası ile kayıt olarak geleceğin pazarında yerini alabilirler. TARSİM sigortası yaptırırken poliçe miktarı üzerinden indirimler de yapılıyor. Başlangıçta yüzde 5 olan bu indirime sistemde alış veriş yaptıkça yüzde 5 daha ekleniyor. DİTAP’la hem üretici hem tüketici hem de sektör kazanacak” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here