TÜRK KIZILAY 153 YAŞINDA

0
157

Türk Kızılay Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Mustafa Eren, 1,5 asrı geçen varlığı ile dünyadaki iyilik hareketinin öncülerinden olan Türk Kızılay’ının 153. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

1868 yılında kurulan Türk Kızılay’ının Mustafakemalpaşa’da 1915 yılında şube olarak faaliyete başladığını hatırlatan Eren yaptığı açıklamada; “Kızılay bir gönüllüler ordusudur. Yeryüzünde iyilik var olduğu sürece Türk Kızılay bayrağı nerede ihtiyaç sahibi varsa orada dalgalanacaktır” dedi.

Bir grup idealist doktor tarafından 11 Haziran 1868’de ‘Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti’ adıyla kurulan, 1877 yılında ‘Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti’, 1923 yılında ‘Türkiye Hilal-i Ahmer Cemiyeti’, 1935 yılında da ‘Türkiye Kızılay Cemiyeti’ adını alan Türk Kızılay, 153. kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

KIZILAY BAYRAĞI HER YERDE DALGALANACAK

Türk Kızılay Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Mustafa Eren yaptığı açıklamada, Kızılay’ın Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya, Güney Asya’dan Kafkaslar’a kadar dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösterdiğini söyledi.

Türk Kızılay’ın Mustafakemalpaşa’da bilgi ve deneyim bakımından güçlü bir altyapısının olduğuna dikkat çeken Eren; “Türkiye’nin dünyaya örnek, en köklü kurumlarından biri olan Türk Kızılay’da üstlendiğimiz sorumluluğun bilinciyle çalışıyoruz. Bu süreçte kan bağışlarından, ayni ve nakdi yardımlara kadar birçok alanda gönüllülerimizin büyük desteği sayesinde ihtiyaç sahiplerine ulaşıyoruz. Mustafakemalpaşa bu konuda büyük bir tecrübeye sahip. Hilal’in gölgesinde tüm dünyada yüzleri güldürmeye devam edeceğiz. 153 yıldır büyüyen bir iyilik hareketi olan Kızılay’ımız, Genel Başkanımız Sayın Kerem Kınık’ın dediği gibi ‘ Yeryüzünde iyilik var olduğu sürece Türk Kızılay bayrağı, nerede ihtiyaç sahibi varsa orada dalgalanacaktır.’ Bu vesileyle Kızılay’a destek olan milyonlarca iyi kalpli insana tüm ihtiyaç sahipleri adına teşekkür ediyorum. Milletin emanetini yerine ulaştırmak için gece gündüz çalışan gönüllü ve profesyonel tüm Kızılaycılar ile bizi bu yolda hep destekleyen başta Fahri Başkanımız Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet yetkililerimize şükranlarınızı sunuyorum” ifadelerini kullandı. Mustafa Eren, Kurban Bayramı öncesinde de bir hatırlatma yaparak, hayırseverleri Kızılay’a kurban bağışı yapmaya davet etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here