Tümbüldek’e koruma kalkanı

0
545

Mustafakemlapaşa’ya 13 km uzaklıktaki Akarca Mahallesi’ndeki Tümbüldek Kaplıcalar Bölgesi ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ olarak tescillendi

Romatizma başta olmak üzere bir çok hastalığa iyi geldiği inanılan Tümbüldek Kaplıcaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ ve ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak tescil edildi.

17 Mart tarihinde Bakanlığın internet adresinde yayınlanan duyuruda; “Bursa ili, Mustafakemalpaşa ilçesi, Bursa-Yalova Grup 24 (Tümbüldek Kaplıcaları) Doğal Sit Alanı aşağıdaki haritada gösterildiği şekliyle Bakanlık Makamı’nın 09.03.2021 tarihli ve 475715 sayılı OLUR’u ile ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ ve ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak tescil edilmiştir.

27 Ekim 2017 tarihli ve 30223 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve  Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ in 2. maddesinin (j) bendinde yer alan ‘Anıt ağaçlar hariç, tabiat varlıklarının ve doğal sit alanlarının tescil kararları Resmi Gazete’de yayımlanır ve Bakanlığın internet sayfasında bir ay süre ile duyurulur’ hükmü gereği ekteki haritada belirtilen doğal sit alanının tescili tebliğ olunur. Alana ait koordinat ve parsel bilgileri tvksays.csb.gov.tr adresinde mevcuttur” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here