TÜBİTAK’ YARIŞMASINDA BİRİNCİLİK

0
367

TEBRİKLER AYŞEGÜL

 

Mustafakemalpaşa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu’nda eğitimini sürdüren Ayşegül Aydemir, hazırladığı ‘Mustafakemalpaşa’nın Unutulan Tarihi Çeşmeleri’ adlı özgün projesiyle Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bölge Finalleri’nde birinci oldu. 

TÜBİTAK 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda bölgesel proje değerlendirmeleri tamamlandı. Yarışmaya Bursa’dan katılan okullar 12 alanda toplam 11 derece aldı.   2021 yılı TÜBİTAK 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bursa Bölgesi değerlendirmeleri 25-26 Mart tarihleri arasında yapıldı. 180 projenin çağırıldığı bölge finallerinde Bursa 40 proje ile yarıştı. Bursa’dan katılan projeler 12 alanda 11 derece alarak büyük bir başarıya imza attı. Bursa’dan toplamda 11 okul; 5 birincilik, 5 ikincilik ve 1 üçüncülük ödülüne layık görüldü. 

ULUSAL FİNALDE YARIŞACAK 

7 ilden oluşan Bursa Bölge Finali’nde Mustafakemalpaşa’yı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu 11-D sınıfı öğrencisi Ayşegül Aydemir temsil etti.  

Başarılı öğrenci, danışmanlığını aynı okulda Tarih Öğretmeni olan Fatma Şen’in yaptığı ‘Mustafakemalpaşa’nın Unutulan Tarihi Çeşmeleri’ adlı proje ile TÜBİTAK Bursa Bölge Finalleri’nde tarih-kültürel miras kategorisinde birinci oldu. Birincilik alan projelerdeki öğrenciler ve danışman öğretmenler, ‘Ulusal Finale’ katılmaya hak kazandı. 

1200 ÇEŞME TESPİT EDİLDİ 

131 mahallesi bulunan Mustafakemalpaşa’da yaptıkları bilimsel taramalarda 1200 civarında çeşme tespit eden proje yürütücüleri, bu çeşmelerden kitabesi olan ve tarihi çeşme niteliğinde görülen 8 tanesi üzerinde çalışma gerçekleştirdi.

Çeşmelerin kültürel mirasa dâhil edilip literatürde yerlerini almaları, bakım, onarımlarının yapılması ve kamuoyunda farkındalık oluşması için gerekli girişimler başlatıldı.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here