TEK-GIDA İŞ Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Engin Öz, asgari ücret hakkında konuştu

0
410

Veren el alan elden üstündür’

 

TEK-GIDA İŞ Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Engin Öz, 2021 yılı asgari ücretin belirleneceği bugünlerde yaptığı açıklamada; “ Asgari ücreti 5000 TL yapıp bütün her şeye yüzde 50-60 oranında zam yapmak asgari ücretle çalışanların değil tüm çalışanların derdine derman olmaktan çok durumun daha da kötüleşmesine sebep olacaktır. Asgari ücret ne kadar olacak derseniz ‘Veren el alan elden üstündür’derler; ne kadar çok verirlerse o kadar çok mutlu oluruz” dedi.

Asgari ücretlinin vergiden muaf olması gerektiğini söyleyen Başkan Öz, esnafla birlikte kooperatifçiliğin yaygınlaştırılarak çiftçinin de koşulsuz desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

TEK-GIDA İŞ Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Engin Öz, açıklamasında şu hususlara dikkat çekti; “Asgari ücret adından da anlaşılacağı gibi en düşük ücret demek. Günümüz Türkiye’sinde maalesef çalışanların bir çoğu asgari ücret seviyesinde maaş almaktalar. Ülkemizin neredeyse her anlamda dışa bağımlı olması ,ekonomik anlamda istikrar sağlanmasını engellemektedir. Bu da sürekli enflasyon riski ile karşı karşıya kalmamıza vesile olmaktadır. Dolayısıyla enflasyonun yüksek olması insanlarımızın alım gücünü ve özellikle de asgari ücretle çalışanların alım gücünü etkilemektedir.

1970’li yılların sonuna doğru asgari ücret kişi başı milli gelire oranla kişi başı milli gelirin %3 ile %5’in üzerinde iken, günümüz şartlarında asgari ücret kişi başı milli gelire oranla  neredeyse kişi başı milli gelirin %40 altındadır! Ülkemizin tarım ve ekonomi politikalarının bir an önce gözden geçirilmesi kanaatindeyim. Üretim odaklı çalışmalar desteklenerek özellikle tabanda üretim yapma gayreti içerisinde olan çiftçimize ve esnafımıza koşulsuz destek verilerek, gıda ve tarım alanında dışa bağımlılık azaltılmalıdır. Yerel üreticinin vergi yükü başta olmak üzere maliyetleri düşürülmeli, kooperatifçilik yaygınlaştırılarak çiftçilerimiz koşulsuz desteklenmelidir. Son dönemlerde dikkat edersiniz Türkiye ucuz işçi cennetine gelmiş durumda. Yani ekonominin ana güç kaynağı ucuz iş gücü. Çalışanların aldıkları ücret Çin’den bile daha düşük seviyede. Durumun böyle olması güvencesiz çalışmayı da beraberinde getiriyor. Bir de bunun üzerine pandeminin hızla yayılıyor olması çalışanları daha da zor durumlara düşürmekte. Açıklık getirmek gerekirse;Sözde işten çıkarma yasağı var ama çalışanlar 1168 TL karşılığında ücretsiz izne çıkartılıyor. Asgari ücretle geçinemeyenler 1168 TL ile nasıl geçinecek?”

‘Asgari ücretli vergiden muaf olmalı’

“Asgari ücreti bugün 5000 TL’de yapsalar emekçinin yarasına merhem olacağını düşünmüyorum” diye konuşan Öz; “ Çünkü emekçiye çay kaşığı ile verilip kepçe ile alınmaya devam edildiği sürece asgari ücretin geçim ücreti olmaktan çok sefalet ücreti olmayı sürdüreceğini düşünüyorum. Dolayısı ile tüm çalışanların asgari ücrete kadar olan kazanımları vergiden muaf tutulup, daha çok üretim odaklı politikalar ile dışa bağımlılık azaltılarak yani paramızın değer kaybetmesi önlenerek, çalışanların alım gücünün artmasına katkılar sunularak sorunun çözüleceği kantindeyim. Yani asgari ücreti 5000 TL yapıp bütün her şeye yüzde 50-60 oranında zam yapmak asgari ücretle çalışanlar değil tüm çalışanların derdine derman olmaktan çok durumun daha da kötüleşmesine sebep olacaktır. Son olarak asgari ücret ne kadar olacak derseniz, ‘Veren el alan elden üstündür’derler; ne kadar çok verirlerse o kadar çok mutlu oluruz” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here