TATLIOĞLU’NDAN ‘EŞİT EĞİTİM’ SORUSU

0
383

 

TATLIOĞLU’NDAN ‘EŞİT EĞİTİM’ SORUSU

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, eğitimde internete erişim ve alt yapı ihtiyacını Mustafakemalpaşa üzerinden gündeme getirdi. 

İYİ Parti’li İsmail Tatlıoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yanıtlanması istemiyle Mustafakemalpaşa ile ilgili soru önergeleri hazırladı.

İYİ Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, pandemi sürecinde başlatılan uzaktan eğitim modeli döneminde, Mustafakemalpaşa’da onlarca mahallenin internet erişim imkanına sahip olmadığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlanmasına ilişkin konu ile ilgili meclise 2 soru önergesi veren Tatlıoğlu;

“ Mustafakemalpaşa’da bulunan 40 köyden fazlası internet erişim imkanına sahip değildir. Anayasal olarak kamu hizmetlerine erişim bütün vatandaşların eşit olarak sahip olduğu bir hak iken, bu hakkı kullanmaktan mahrum kalan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesine yönelik bir çözüm geliştirilmiş midir?” diye sorarak ilgili iki bakanlığın eylem planlarını açıklamasını istedi.

İYİ Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu; “ Bursa Mustafakemalpaşa’da yer alan 110 köyün 40’tan fazlası internete erişim imkanına sahip değildir. Koronavirüs salgını ile birlikte başlatılan uzaktan eğitim sürecinde, bu köylerde yaşayan öğrenciler bu nedenle eğitimlerine devam edememektedirler” diyerek Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na verdiği önergelerde şu soruların yanıtlanmasını istedi;

“ 1- Bu köylerin ve benzeri durumdaki diğer illerdeki köylerinin gerekli altyapı ihtiyacı tespit edilmiş midir? Tespite yönelik bir çalışma söz konusu mudur?

   2- Anayasal olarak kamu hizmetlerine erişim bütün vatandaşların eşit olarak sahip olduğu bir hak iken, bu hakkı kullanmaktan mahrum kalan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesine yönelik bir çözüm geliştirilmiş midir?

   3- En nihayetinde internete erişimsiz tek bir köy kalmayacak şekilde; bakanlığınızın kısa, orta ve uzun vadeli bir eylem planı mevcut mudur?

   4- Uzaktan eğitime erişemeyen, müfredatın gerisinde kalan ve günün sonunda kendi dönemindeki diğer öğrencilerle aynı sınava tabii tutularak lise ve üniversiteye yerleştirilecek olan bu öğrencilerin maruz kaldığı bu durumun telafisi mümkün müdür? Mümkün ise; bunun ne şekilde gerçekleştirilmesi tasarlanmaktadır?”

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here