Süt üreticileri sahipsiz mi kalacak?

0
664

Mustafakemalpaşa’da süt üreticilerinin çatı kuruluşu olan Süt Üreticileri Birliği’nde (SÜTBİR) kongre karmaşası yaşanıyor. Mevcut başkanın istifası ve pandemi süreci, birliğin geleceğini  olumsuz etkiliyor.

Mustafakemalpaşa Süt Üreticileri Birliği, çiftçilerin yaşam koşullarını iyileştirmek, ekonomik ve sosyal yoldan kalkınmalarını sağlamak, süt sektörünü geliştirmek ve ihtiyaç duyulan hususlarda eğitim vermek amacıyla 2005 yılında AK Parti Bursa eski Milletvekili Ali Koyuncu öncülüğünde kuruldu.

100 binden fazla büyük ve küçükbaş hayvan potansiyeli ve günlük 250 tonluk süt üretimine sahip Mustafakemalpaşa’da üreticilerin en büyük desteği olan Süt Üreticileri Birliği, 15 yıl aradan sonra kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

2019 yılı Mart ayında yapılamayan kongrenin ardından Süt Üreticileri Birliği Başkanı Tevfik Turhan, yaklaşık bir yıl önce görevinden istifa etti.

Hayvancılık ve sütçülük sektörünün gelişiminde önemli bir rol oynayan 3 bin üyenin bulunduğu Süt Birliği, bir süredir yönetimsiz yoluna devam ederken, pandemi nedeniyle ertelenen genel  kurulun izin çıktığı takdirde 2021 yılı Mart ayında yapılacağı öğrenildi.

Mustafakemalpaşa Süt Üreticileri Birliği’ne kongrede aday çıkmaması halinde SÜTBİR’in geleceği hakkındaki son kararı Bursa Tarım ve Orman Müdürlüğü verecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here