SULAMADA SONA DOĞRU

0
238

Tarımsal verimi arttırmak ve su tasarrufunu sağlamak amacıyla Yalıntaş’ta projelendirilen 3 km’lik kapalı devre sulama sistemi yapımında sona yaklaşıldı.

Mustafakemalpaşa’ya 5 kilometre mesafede bulunan Yalıntaş Göleti’nde Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) tarafından yapılan kapalı sulama sistemi projesinde çalışmalar tamamlanıyor. Binlerce dönümlük tarım arazisinin sulamasının iyileştirileceği yeni sistemle birlikte üreticilerin yüzü gülecek.

90’lı yıllarda zirai sulama amacıyla Bursa İl Özel İdaresi tarafından yapılmasının ardından 2014 yılında BUSKİ’ye devredilen 20 bin hektarlık Yalıntaş Göleti’nde Nisan ayında çalışmalarda, pandemi sürecine rağmen hızla sona gelindi.

Yalıntaş ile birlikte Tatkavaklı ve Lütfiye mahallelerinin bir kısmının da sulamadan faydalandığı gölet için Bursa Büyükşehir Belediyesi binlerce dönümlük tarım arazisinin geleceği için devreye girdi.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında yapılan ihale ile göletteki açık kanal sulama sistemini elden geçirme kararı alan Büyükşehir Belediyesi, 4 bin dönüm araziye iyileştirilmiş sulama imkânı sağlayan kapalı devre sulama sisteminin yapımı için 4 Nisan’da düğmeye bastı.

45 gün süren çalışmaların ardından tarımsal açık sulama sistemindeki arızalardan dolayı suyun yüzde 60’ının boşa aktığı Yalıntaş Göleti, modern sulama alt yapısına kavuştu.

Yalıntaş, Tatkavaklı ve Lütfiye mahallelerinde yaklaşık 4 bin dönüm tarım arazisinin yararlanacağı kapalı devre sulama sistemi projesinin tamamlanmasıyla birlikte üreticinin verim ve kazancı artacak.

İLK SU VERİLECEK

Bölgede yoğunlukla slajlık mısır ve yonca gibi hayvansal bitkilerin yanı sıra domates ve biber yetiştiriciliğinin de yapıldığını belirten Yalıntaş Mahalle Muhtarı Seyfettin Karanfil, ilk tarımsal sulama suyunun 1-2 gün içinde verileceğini söyledi.

Çiftçilere hayırlı olması ve bereket getirmesi dileğinde bulunan Karanfil; “Yeni sulama sisteminde şu anda son deneme çalışmaları yapılıyor. Bu göletten tarla sulaması yapan çiftçiler, yılda iki ürün alıyor. Yıllarca sulama çalışmaları iptidai yöntemlerle yapıldı. Açık sistem nedeniyle kanallar deforme oldu, su boşa aktı. Büyükşehir Belediyemiz geçtiğimiz yıl bu konuya önem vererek sulama altyapısını iyileştirme kararı aldı. Nisan ayında başlayan çalışmalar bugün itibariyle bitme noktasına geldi. 3 kilometrelik alanda çeşitli çaplarda borular imal edildi. Çiftçilerimiz arazilerini daha kolay ve modern bir yöntemle sulama imkânına sahip olacağından verim de artacak. Sulamanın daha sağlıklı yapılabilmesi için belirli bölgelere vanalar yerleştirildi. Kapalı devre sulama sistemi sayesinde eski açık kanallar ile yapılan sulama faaliyetlerindeki buharlaşma ve sızmadan kaynaklanan su kayıplarının önüne geçilecek ve kaynak israfı da engellenecek. Bu önemli ihtiyacı gidererek sulama yatırımını başlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar ve AK Parti Başkanı Murat Hallaçoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here