Servis şoförlerine ‘koronavirüs’ uyarısı !

0
486

Mustafakemalpaşa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Vahit Girgin, okulların açılmasıyla birlikte servis şoförlerini uyardı.

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri kapsamında servis araçlarında alınması gereken tedbirlere yönelik yayımlanan rehbere dikkat çeken Başkan Vahit Girgin, servislerin toplu ulaşım aracı olduğu gerekçesi ile koronavirüsün yayılma ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekti. Başkan Girgin, servisleri kullananlara önemli uyarılarda bulundu.

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Vahit Girgin; “Sağlık Bakanlığımızın, ‘Kovid-19 salgını kapsamında personel servis araçlarıyla ilgili alınması gereken önlemler’ rehberi yayımlandı. Rehberde, damlacık oluşturması nedeniyle servis içinde konuşulmaması gerektiği, su dahil içecek ve yiyecek kullanılmaması gerektiği belirtildi” diye konuştu.

‘HİJYEN KURALLARINA DİKKAT EDİLMELİ’

Şoförler için alınması gereken önlemleri sıralayan Başkan Girgin;“Servis şoförleri, kişisel hijyen kurallarına uygun şekilde hareket etmeli ve aracın içinde mutlaka tıbbi maske kullanmalıdır. Maskeler nemlendiğinde değiştirilmelidir. Maskeler çıkarılırken lastiklerinden tutulmalı, maskelerin dış yüzeyine dokunulmamalı, yeni maske yine lastiklerinden tutularak takılmalıdır. Kullanılmış maskeler ağzı bağlı çöp torbasına atılmalıdır. Maske değiştirme söz konusu ise el antiseptiği kullanılmalıdır. Mümkünse servisin şoför koltuğu yolculardan uygun malzeme ile ayrılmalıdır.” dedi.

‘MECBURİYET OLMADIKÇA SU DAHİ İÇMEYİN’

Yolcular ve öğrenciler için de alınması gereken önlemleri sıralayan Vahit Girgin şöyle devam etti; “Yolcular ve öğrenciler, servise binerken ve inerken sosyal mesafe kuralına uygun davranmalıdır. Sosyal mesafe kuralının bozulmaması için önlemler alınmalıdır. Servise binmeden el antiseptiği veya en az yüzde 70’lik alkol içeren kolonya kullanılmalıdır.

Kovid-19 ile uyumlu belirtileri (ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı vb.) olanların tıbbi maske takması sağlanmalı, servise alınmamalı ve sağlık merkezine yönlendirilmelidir. Servise binen öğrenciler maske takmalı ve yolculuk boyunca çıkarmamalıdır. Damlacık oluşturması nedeniyle servis içinde konuşulmamalı ve bağırılmamalıdır. Serviste bir mecburiyet olmadıkça su dahil içecek ve yiyecek kullanılmamalıdır.”

‘GÜN SONUNDA SU VE DETERJAN KULLANILMALI’

Öte yandan Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri kapsamında servis araçlarında alınması gereken tedbirlere yönelik yayımlanan rehberde servislerde havalandırma, temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri de anlatılarak, şöyle denildi; “Klimanın iç hava sirkülasyon düğmesi kapalı olmalıdır. Servis araçlarının klima hava filtre bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Servislerde pencereler uygun olan her fırsatta açılarak servisin iç havasının temizlenmesi sağlanmalıdır. Servisin genel iç temizliği gün sonunda su ve deterjan ile yapılmalıdır. Aracın iç yüzeyi su ve deterjanlı bez kullanılarak silinmelidir. Her servis turu tamamlandıktan sonra sık dokunulan yüzeyler (kapı kolları, kol dayama/kolçaklar, tutacaklar, cam açma düğmeleri, emniyet kemeri tokaları) önce su ve deterjanlı bezle silinmeli, daha sonra da 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu veya yüzde 70’lik alkol ile dezenfekte edilmelidir. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı ruhsatlı dezenfektanlar da kullanılabilir. Temizlik yolcu olmadığı durumlarda yapılmalı ve sonrasında 1 dakika beklenip havalandırılmalıdır.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here