Şeker hastalığı 3 aylığa indi

0
531

Bursa’da okurlarıyla buluşan Prof. Dr. Canan Karatay, Türkiye’de şeker hastalığının 3 aylığa kadar indiğini, 10 aylık bebeklerde yetişkin tipi şeker hastalığı görüldüğünü söyledi.

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez düzenlenen Kitap Fuarı’na katılan Prof. Dr. Canan Karatay, sağlıklı beslenme üzerine konferans verdi. Bursalıların yoğun ilgi gösterdiği konferansta özellikle zehir olarak nitelendiği şekerin tehlikelerini anlatan Karatay, “Şeker vücutta yangını başlatıyor. Sigara gibi hemen anında değil yavaş yavaş. Çocuklarımız 3 yaşında başlıyor, doğum günlerinde falan şekerli içecekler tüketmeye. Ama 30 yaşına gelince hepsi perişan. Ana rahmindeki bebeklere şeker vermemek mecburiyetindeyiz. Gebelere ve hamilelere siz siz olun kesinlikle yaptırmayın. Yani doktorunuz azarlarsa da doktorunuzu değiştirin. Çünkü çocuklarımızı, bebeklerimizi, geleceğimizi zehirlemeye kimsenin hakkı yok. Bu hafta yayınlandı. Efenim şeker hastalığı 16 yaşına kadar inmiş. 16 yaşına kadar inmedi, 3 aylığa kadar indi. 3 aylık, 10 aylık çocuklarda bile bugün şeker hastalığı görülüyor, yetişkin tipi şeker görülüyor. Sebebi ne? Yaygın bir şekilde insanları zorlayıp, hakları olmadığı halde gebelere bunu yaptırdıkları için. Ülkemizde bu şeker yüklenişi çok arttı, çok yaygınlaştı. Korkutularak yapılıyor. Bu lafları ettim diye beni meslekten men etmeye çalışıyorlar ama daha olmadı edemezler çünkü. Maalesef 3 aylık bir bebek şeker hastası oluyorsa ana rahminde iken bu zehirle karşılaşmış demektir. Her şey kendi elinizdedir. Doktor Karatay’ın da değil, bakanların da elinde değil. Herkes kendi sağlığını avucunun içine alacak. Beynini koyacak, düşünecek. Ben ne yaptım da bu hale geldim, ben ne yaptım da çocuğum hastalandı diye” dedi.

Vatandaşlara beslenme konusunda tavsiyelerde de bulunan Karatay, “Pakete girmiş hiçbir şeyi yemeyeceksiniz. Fabrikadan çıkıp, pakete girmiş sıvıyı içmeyeceksiniz. Reklamı yapılan hiçbir yiyeceği yüz vermeyeceksiniz. Bütün suni, fabrikaya girmiş ürünler hakiki gıda değil. Bunlara damak tadı arttırılsın diye her türlü şeker ekleniyor. Başta da çok ucuz olduğu için mısır şurubu şekeri ekleniyor. Bunlar hakikaten temelde bütün çocuklarımızın, gençlerimizin, hanımlarımızın sağlığını bozuyor” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here