SEÇİM İÇİN DİLEKÇE ÇAĞRISI

0
312

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Hüseyin Arslan, 14 Kasım’da yapılacak Bulgaristan seçimlerinde göçmenlerin oy kullanmaları için çağrıda bulundu.

Bulgaristan’ın 14 Kasım’da bir yıl içinde üçüncü kez genel seçime gideceğini hatırlatarak Mustafakemalpaşa’da da sandık kurulacağını kaydeden Arslan; “Bulgaristan Seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip (geçerli liçna kartı bulunan) Mustafakemalpaşalıların Türkiye’de oy kullanabilmeleri için dilekçe vermeleri gerekmektedir. Oy kullanacak liçna kart sahibi hemşerilerimizin seçim listelerinde yer alabilmeleri için son dilekçe tarihi 19 Ekim’dir” dedi.

Bulgaristan’da 14 Kasım’da yapılacak seçim öncesi açıklama yapan BAL-GÖÇ Şube Başkanı Hüseyin Arslan, oy kullanma hakkına sahip Mustafakemalpaşa’da yaşayan Bulgaristan göçmeni vatandaşlara duyuruda bulundu.

‘DİLEKÇE İÇİN YARDIMCI OLACAĞIZ’

Arslan; “Bulgaristan’da 4 Nisan ve 11 Temmuz’da oluşturulan 45. ve 46. dönem parlamentolarında siyasi güçler arasındaki zıtlaşma yüzünden kabine kurulamadı. 14 Kasım 2021 Pazar günü Cumhurbaşkanlığı seçimi ile erken genel seçimler bir arada yapılacak. Bursa, İstanbul’la birlikte 24 sandıkla en çok sandık açılacak şehirlerin arasında bulunuyor. Temmuz’da yapılan seçimlerde tarihinde ilk kez Mustafakemalpaşa’da da sandık kuruldu ve vatandaşlarımız Bursa’ya gitmeden rahatlıkla oylarını kullandı. Kasım’daki seçimlerde bir kez daha Mustafakemalpaşa’da sandık kurulacak. Oy kullanacak liçna kart sahibi hemşehrilerimizin, seçim listelerinde yer alabilmeleri için https://www.cik.bg/bg/pvr-ns14.11.2021/izvan-stranata/submit

linki üzerinden Kiril alfabesi ile dilekçe doldurması gerekiyor. Eğer dilekçe doldurulmazsa, seçim günü el yazısıyla bizzat doldurmak gerekiyor ki, bu da gereksiz zaman kaybına ve sandık başında yığılmalara neden olmaktadır. Dilekçelerin son doldurulma günü 19 Ekim’dir. Oy kullanacak ve dilekçe doldurmak isteyen vatandaşlarımız BAL-GÖÇ Mustafakemalpaşa Şubesi’ne başvurduğu takdirde kendilerine yardımcı olacağız. Hemşehrilerimizi, Bulgaristan’daki haklarının korunması ve geliştirilmesi için 14 Kasım’daki seçimlerde oy kullanmaya çağırıyoruz” dedi.

Hüseyin Arslan, üyelerinin çoğunluğunu Bulgaristan Türklerinin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin 14 Kasım’da düzenlenecek Cumhurbaşkanı seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayının Mustafa Karadayı olacağını sözlerine ekledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here