Salgını engellemek elimizde’

0
47

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın paylaştığı ‘İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı’ haritasında Bursa’daki bir haftalık vaka sayısının yüz bin kişide 34.87 olduğu açıklandı.

Mustafakemalpaşa’da Kovid-19 vaka sayısında ise stabil dönem devam ediyor. Yeni yılla birlikte önemli ölçüde düşme eğilimine giren koronavirüs vakalarında, 13-19 Şubat tarihleri itibariyle Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi’nde kovid normal servisinde 15, yoğun bakım servisinde ise 4 kişi tedavi altında bulunuyor. Günlük test yaptıran kişi sayısı da 15’in altına geriledi. Devlet Hastanesi’nde hizmet veren sağlık personelinin 2. doz aşılarının yapıldığı, 65 yaş üstü vatandaşların ise aşılanmaya devam ettiği öğrenildi. Bursa Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz’da konu hakkında yaptığı açıklamada, vaka sayılarının bir süredir yatay seyir izlediğini belirtti.

Bursa’daki vaka sayılarında önceki aylara göre büyük bir düşüşün söz konusu olduğunu dile getiren Dr. Yavuzyılmaz; “Fakat gerek yarıyıl tatilinin etkisi gerekse sosyal hareketliliğin artması nedeniyle vaka sayılarımız bir süredir aynı oranda seyrediyor. Sayın Bakanımızın da paylaştığı tabloda Bursa’da bir haftalık vaka sayısının ortalama 100 bin kişide 34.87 olduğu görüldü. Her ne kadar ortalamanın altında bir sayıda olsak da bu sayı henüz bizi memnun edebilecek düzeyde değil” diye konuştu. 

‘YATAY SEYRİN BİRÇOK SEBEBİ VAR’

Vaka sayılarının yatay seyirde izlemesinin birçok sebebi olduğunu ifade eden Dr. Yavuzyılmaz; “İçinde bulunduğumuz kış aylarında kapalı ortamlar, bulaşın daha da etkin bir şekilde yayılmasına sebebiyet verdi. Bunun yanında insanların hafta sonu yasakları konusunda gevşemeler göstermesi, yarıyıl tatilinin etkisi ile genç nüfusun hafta içinde sosyal hayatta daha fazla hareketlilik göstermesi ve şehirlerarası dolaşımın artması vaka sayılarının daha da düşmesinin önüne geçiyor” şeklinde konuştu. Bursa’da aşılama çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğine dikkat çeken Dr. Yavuzyılmaz; “Aşılamada kademeli olarak 65 yaşa kadar gelindi. Sağlık çalışanlarımızın ise ikinci doz aşılamaları sürüyor. Aşılama işlemleri toplumun geneline yayılmadığı için asla rehavete kapılmamalıyız” ifadelerini kullandı.

AİLE HEKİMLERİ TERCİH EDİLİYOR

Aşılama çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, sırası gelen vatandaşların koronavirüs aşısını Bursa genelinde bulunan tüm kamu, üniversite ve özel hastanelerde yaptırabileceklerini belirtti. Yavuzyılmaz, aşı için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve Alo 182’den randevu alan vatandaşların, daha çok aile hekimliklerini tercih ettiğini dile getirdi. Bu durumun zaman zaman aile hekimliklerinde yığılmalara sebebiyet verebildiğini vurgulayan Dr. Yavuzyılmaz, vatandaşların hastanelerde bulunan aşı uygulama odalarında beklemeksizin aşılarını yaptırabileceklerini söyledi.

GENİŞ VE FERAH ORTAM

Aşılama için sürecinin başından itibaren hastanelerde geniş ve ferah ortamlar hazırladıklarının altını çizen Dr. Yavuzyılmaz; “Bakanlığımız talimatları doğrultusunda ilimizdeki kamu hastanelerinde 237 aşı uygulama odası oluşturduk. Olası yan etkiler için 30 dakika kadar gözlemde tutulduğundan buna yönelik de geniş ve ferah bekleme alanlarımız mevcut. Vatandaşlarımız, aile hekimliklerinin yanı sıra ikamet ettikleri adrese en yakın hastaneden randevu alarak, aşılarını yaptırabilirler” şeklinde konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here