S.S.BURSA BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI

0
591

 “ÇİĞ SÜT FİYATI 1 EYLÜL 2020 DEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK ŞEKİLDE REVİZE EDİLMELİDİR, HENÜZ ÖDENMEYEN DEVLET DESTEKLERİ BİRAN ÖNCE ÖDENMELİDİR.”

2019 Yılının 15 Kasım tarihinden itibaren USK Çiğ Süt Tavsiye Fiyatı (2,30 TL/Litre).Yılbaşından itibaren Yem Fiyatları %15 – %23 mertebesinde zam görmüştür. Bilindiği üzere Kaba Yem Fiyatları adeta 2019 yılı sezon fiyatlarını katlamıştır. Saman Fiyatlarındaki hızlı artışın yanı sıra silajlık mısır çiftlik maliyetleri bölgelere göre 350TL – 420TL arasında değişmektedir.

Maalesef, Süt/Yem Paritesi 1 lere gelmiştir.

Yılbaşından itibaren İlaç masraflarımız %14 artmış, kimyasal ve medikal girdilerimizde de büyük artışlar olmuştur. Buzağı Maması satışları artık dövize bağlanmış günlük fiyat değişmektedir. Yedirdiğimiz kesif yemlerin neredeyse yarısı yurtdışından ithal edilmektedir. Bu durum dövizin artışı ile tüm çiftçilerimizi olumsuz etkilemektedir.

Süt Üreticilerimizin artık dayanacak gücü kalmamıştır. Sütümüzü maliyetinin altında satmaktayız. Şu dönem banka kredi faizleri 1,5-2 puan arttı ve artmaya devam etme olasılığı yüksek. Mazot zamlarının yanı sıra pandemi dönemi aldığımız olağan dışı biyo güvenlik önlemleri maliyet baskısını yaratıyor. Özellikle yaz aylarında hayvan refahını dikkate alarak yaptığımız uygulamalarla Elektrik Faturalarımız halen çok yüklü gelmektedir.

Talebimiz;

Acilen Ulusal Süt Konseyi (USK)’nın süt fiyat müzakere yetkisinin geri verilmesi ile beraber yetkilerinin toplanması, 1 Eylül 2020 Tarihinden itibaren uygulanacak şekilde Çiğ Süt Fiyatlarının asgari %17 zamlanmasını sağlayacak tavsiyede bulunmasıdır. Henüz ödenmeyen aylara ait Süt Desteklerimiz 0,25 TL olarak ödenmesi Aynı şekilde besicilerimiz de istikrarsız et fiyatları yönünde maliyet sıkıntısı çekmektedir. Et fiyatlarının da zamlanması gerekmektedir. Bu konuda Et-Süt Kurumunun piyasayı bozan anlık aksonlarından vazgeçmesi ve görevini icra ederken şeffaflık ilkesi ve herkesin takip edebileceği bir plan çerçevesinde satışları yapması önem arz etmektedir.

UNUTULMAMALIDIR: ENFLASYON ÜRETİCİ FİYATLARI BASKILANARAK KONTROL EDİLMEZ. ZARARINA ÜRETTİRMEK ÜRETİMİ DÜŞÜRÜR VE ÜLKEMİZİN İTHALATA BAĞIMLILIĞI ARTAR. GIDA KONUSUNDA KENDİNE YETER BİR ÜLKE OLMANIN ŞARTI ÜRETİMİN KARLI VE İSTİKRARLI OLMASINDAN GEÇER.

Üreticilerimiz adına kamuoyuna duyururuz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here