Özgür”süz iki yıl geçti

0
916

Meslek şehidi Av. Özgür Aksoy, ölümünün 2. yılında Orhangazi Yeniköy’deki mezarının başında anıldı.

Anma törenine Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Asude Şenol, Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, yönetim kurulu üyeleri, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ile Aksoy’un meslektaşları, siyasetçiler, arkadaşları, dotları ve ailesi katıldı.

Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, Özgür Aksoy’un iyi bir dost, baba, eş, ağabey ve evlat olduğunu belirterek başladığı konuşmasında “Birlikte avukatlık yaptık, birlikte tiyatro yaptık. Biz onu unutmayacağız. Her yıl aynı Cengiz Abi gibi yanında olacağız. Sadece o gün için değil Özgür’le ilgili anılarımızı yeri geldikçe adliye koridorlarında, avukat bekleme odalarında, tiyatro sahnesinde gülümseyerek anlatacağız” dedi. Altun, Gemlik Cumhuriyet Savcılığı’nın, Gemlik Adliyesi avukat bekleme odasına Av. Özgür Aksoy adını vermek istediğini ifade ederek“Özgür’ün adına yakışanbir kütüphane ya da kitaplık olmalı. Bununla ilgili görüşmeyi en kısa sürede yapacağız” diye konuştu. Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Asude Şenol, Özgür Aksoy’un meslek şehidi olduğunu belirterek “Babası Ali Aksoy benim arkadaşımdı. Birlikte mücadele ettik. Özgür, babasının emanetiydi bir anlamda. Özgür de Ali Aksoy da bu ülke için çok değerli insanlardı. Vazgeçilemez değerdeydiler. İkisi de yaşama ruh katan, anlam katan, güzellik katan insanlardı. Onları tanımış olmak bir şans ve şereftir” dedi.

Özgür Aksoy’un 1. ölüm yıldönümünde mezarı başında “Seneye belediyeninçelengini getireceğim buraya” diyen Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan da, “Özgür’ün olduğu yerde konuşmak zor. Yüreğim soğuyor gibi oluyor, buraya geldiğimde ne diyeceğimi bilmiyorum. Tek tesellimiz, Özgür’ün geride bıraktığı eşi, çocukları, kardeşleri, annesi. Hepsi sağlıklılar. O mutludur şu an. Özgür yüreğinde herkese yer olan bir adamdı. Huzur içinde uyusun. Söz vermiştik kendisine geçen yıl, Gemlik Belediyesi’nin çelengini getireceğiz demiştik. O çok istiyordu bunu. Makam arzusu değildi isteği. Aşık olduğu kente hizmet edebilme aşkıydı onunki. İnşallah ona layık olacağız. Onun istediği Gemlik’i yaratacağız” diye konuştu. Özgür Aksoy’un eşi Av. Çiğdem Alnıak Aksoy da kısa konuşmasında, Yaşar Kemal’in “İnsan evrende gövdesi kadar değil, yüreği kadar yer kaplar” sözünü hatırlattı ve “Özgür de bizim evrenimizde hala koskoca bir yer kaplıyor” dedi.

Mezarları yan yana bulunan Av. Özgür Aksoy ve Babası Av. Ali Aksoy için Kuran okundu dua edildi. Arkadaşları, dostları ve ailesi Aksoy’un mezarına karanfil bıraktı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here