Osmanlı’nın Avrupa mirası tanıtılıyor

0
377

Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa toprakları üzerindeki hakimiyeti süresince inşa ettiği sosyal ve kültürel mirasını geniş kitlelere tanıtmak amacıyla projelendirilen, ‘Reflections of the Ottoman Empire’ (Osmanlı İmparatorluğu’nun Yansımaları) isimli uluslararası eTwinning projesi, farklı etkinliklerle devam ediyor.

Öğrenciler de hem tarih bilinci oluşturmak hem de Osmanlı’nın Avrupa’daki hakimiyet sahasında oluşturduğu ve bugüne miras kalan sosyal ve kültürel değerleri tanıtmak amacıyla düzenlenen proje, Türkiye’den 9, Azerbaycan’dan 1 ve Hırvatistan’dan 3 okulun katılımıyla sürüyor.

2020 Eylül ayı itibariyle faaliyetlerine başlayan ‘Reflections of the Ottoman Empire’ adlı eTwinning çalışması, Türkiye, Azerbaycan ve Hırvatistan’dan projeye dahil olan okullarla beraber aylık olarak belirlenen etkinlikler, işbirliği içerisinde yürütülüyor.

Proje dahilinde Osmanlı İmparatorluğu’nun Türkiye ve Avrupa’daki eserleri farklı Web 2.0 araçları kullanılarak tanıtıldı.

Proje sonunda ortak bir ürün oluşturularak, yaygınlaştırma çalışmaları yapılacak.

Proje kapsamında şimdiye kadar Osmanlı Dönemi’ne ait yapılar ve sanat dalları tanıtılarak, tüm öğretmen ve öğrencilerin yer aldığı bir çevrimiçi toplantıyla sanal müze gezisi etkinliği düzenlendi.

Ortak ürün çalışması kapsamında Osmanlı Dönemi’nde Balkanlarda yaşayan Türkler ve Balkan halkları arasındaki dostluğu anlatan bir hikaye yazma etkinliği, halen yürütülmekte olan faaliyetler arasında yer alıyor.

Uzaktan eğitim sürecinde düzenlenen çalışma, projede görev alan öğretmenler ve öğrencilerle aylık olarak çevrimiçi toplantılar düzenlenerek yürütülüyor.

Reflections of the Ottoman Empire adlı eTwinning projesinin, 2021 Ocak ayı sonuna kadar devam edeceği bildirildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here