ORMAN OKULU EĞİTİME FARK KATACAK

0
310

İnsanın doğadan bağımsız var olmaması gerektiği düşüncesiyle ortaya çıkan, çocukların doğayla iç içe eğitim almasına tanıdığı olanakla birçok gelişmiş ülkede yaygın olarak uygulanan bir eğitim yaklaşımı olan ‘Ekolojik Orman Okulu Projesi’ne Mustafakemalpaşa’da dâhil oldu. 

Düzenli oturumlarla bütünsel büyüme fırsatları sunan ve çocuk merkezli bir öğrenme sürecine odaklanan Orman Okulu Ekolojik Yaşam Merkezi Uygulaması için Mustafakemalpaşa Ormankadı Mahallesi’nde projelendirilen ‘Etap 1 Duvarsız Eğitim Okulu’na yönelik yapım çalışmaları başladı.

Mustafakemalpaşa Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mustafakemalpaşa Belediyesi arasında imzalanan protokolle Ormankadı Ortaokulu’na ait arazide yürütülen proje, anaokulu ve ilkokul seviyesindeki öğrencilere hizmet verecek.

BİRÇOK EĞİTİM UYGULAMASI BULUNACAK

Belediye Başkanı Mehmet Kanar ve Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, bu yıl 30 öğretmen ve sınıfın eğitim almasının planlandığı proje merkezinde sürdürülen inşaat çalışmalarında incelemelerde bulundu.

Ormankadı’daki Orman Okulu Ekolojik Yaşam Merkezi Projesi’nin Mustafakemalpaşa’da fark yaratan bir çalışma olacağını söyleyen Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe merkezde, açık hava dersliklerinden tasarım ve beceri atölyelerine kadar birçok uygulama alanının öğrencilerin eğitimine sunulacağını kaydetti.

Etap 1 Duvarsız Eğitim Okulu Projesi hakkında bilgiler veren Mustafakemalpaşa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe,

Kaymakam Ahmet Altıntaş’ın onayının ardından Belediye Başkanlığı ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan iş birliği protokolü ile yapım çalışmalarının başladığını belirtti.   

HEDEF, ÇEVRE BİLİNCİNİ AŞILAMAK

Efe; “Ormankadı Ortaokulu’na ait arazide gerçekleştirilecek olan Etap 1 Duvarsız Eğitim Okulu fark yaratan bir çalışma olacak. Orman İşletme Müdürlüğü, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ile hayırseverlerimizin büyük destek verdiği bu merkez, Mustafakemalpaşa’daki anaokulu ve ilkokul seviyesindeki öğrencilere hizmet verecek. Bu yıl 30 öğretmen ve sınıfın eğitimlerinin gerçekleştirileceği merkezde, dört açık hava dersliği, beş açık hava tasarım beceri atölyesi, tarım uygulama alanı, kıl çadır dersliği, tavuk kümesleri, evcil hayvan barınakları, kompost ve geri dönüşüm alanı ile denge parkuru bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının 2023 vizyonuna göre tasarlanan proje çalışmaları, içinde bulunduğumuz salgın dönemine ve çevre bilinci aşılanmış birey yetiştirme hedefine uygunluğu bakımından önemlidir” dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Kanar ise projenin ‘duvarsız eğitim’ şiarıyla başladığını belirterek; “Ekolojik Orman Okulu oynamayı, çevre bilincini, keşfetmeyi ve risk almayı hedefleyen çok yönlü bir program” dedi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here