Mustafakemalpaşa,nın Mağaraları

0
1074

Adem Tunçer/İHA

 

Türkiye’de ilk kez bir ilçe genelinde alan taraması yaparak gerçekleştirilen çalışmada rekor sayıda mağaraya ulaşıldı.

Haziran 2016 da Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası (MKPTSO) girişimi ile başlatılan “Mustafakemalpaşa’nın mağaralarını ve doğal güzelliklerini gün yüzüne çıkaralım” projesinde sona yaklaşıldı.

MKP TSO da ortaya atılan bir fikir, Mağara Araştırma Derneği (MAD) Bursa Şube Başkanlığı ile iletişime geçilerek ortak çalışma haline getirilmiştir. MKP TSO öncülüğünde, MAD Bursa Şube Başkanı Attila Ülgen, MAD üyesi ve Uludağ Üniversitesi Avcılık ve Yaban Hayatı Programı Başkanı İsmet Ceyhun Yıldırım ve doğa sporcusu ve gönüllüsü mağaracı Alim Ölmez’den oluşan araştırma ekibi daha önce MTA (Maden Teknik Arama Enstitüsü) tarafından kayıt altına alınmış 11 mağarayı ve ihbarı alınan 8 yeni mağarayı araştırmak üzere çalışmalarına Temmuz 2016 da başladı.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Alim ÖLMEZ projeye başladığımız günden bu yana İlçeye bağlı 110 (köy) mahallede alan taraması yaparak gelen ihbarları değerlendirdiklerini ve bu güne kadar 87 si ilk kez kayıt altına alınan, toplam 98 mağara tespit ettiklerini söyledi.

Araştırmalarında 25/03/2016 tarih ve 29664 sayılı resmi gazetede yayımlanan “Tabiat Varlığı Olarak Belirlenecek Mağaraların Tespit, Tescil Ve Koruma Kullanma Koşullarına İlişkin Teknik Esaslar ” kararlarını da dikkate alarak çalışmalarını sürdüren ekip tespit edilen mağaralara profesyonel mağaracılık ekipmanları ve teknikleri kullanılarak girmiştir. Fotoğraflama, haritalama çalışmaları yapılarak, mağara sınıfı, koordinat bilgileri gibi teknik veriler kayıt altına alınmıştır.

Çalışmalar sırasında yaban hayatı ile ilgili gözlemlere, eko turizm ve doğa sporlarına elverişli alanların belirlenmesi çalışmalarına da yer verilmiştir. Yapılan proje çalışması tüm ilçeyi kapsayan ve alan taraması yapılarak gerçekleştirilen Türkiye deki ilk mağara araştırma çalışmasıdır. 

MUSTAFAKEMALPAŞA MAĞARALARI VE ŞELALELERİ

Türkiye de ilk ekip çalışması ile 1955 yılında Konya’daki Maraspoli mağarasında yapılan araştırması mağaracılığın başlangıcı olmuş ve 1964 yılında ilk mağara araştırma derneğinin kurulmasıyla mağaracılık çalışmaları hızlanmıştır. Bugün Mağaracılık Federasyonu çatısı altında 7 dernek ve 9 üniversite kulübü ve 3 topluluk bulunmaktadır. Bu kulüp ve dernekler her yıl yaptıkları çalışmalarla ülkemizdeki bilinmeyen mağaraları envantere kazandırmaktadırlar.

Mustafakemalpaşa da yapılan çalışma tüm ilçe sınırlarını kapsaması ve alan taraması ile gerçekleştirilmesi bakımından bir örnek çalışmadır. 19 mağara araştırmak için çıkılan yolda çeşitli büyüklüklerde 98 mağaraya ulaşılması rekor düzeyde sonuçlar ortaya koymuştur.  3 yıldır devam eden çalışmaların ilk bölümü kitap (MUSTAFAKEMALPAŞA MAĞARALARI VE ŞELALELERİ) haline getirilerek yayınlanmıştır.

Mağara araştırmaları sırasında ilk olarak Mayıs 2018 de bulunan ve -85 metreye kadar ulaşılan devamı araştırılmak üzere sonraya bırakılan Geğik göbeği dipsizi mağarası Ekim ayında yapılan çalışma ile tamamlandı. Araştırma çalışmaları sonunda yapılan teknik ölçümlerde -118 metre ile Bursa’nın en derin mağarası rekoru kırılmış oldu. Daha önce -101 metre ile İznikte tespit edilmişti. Mustafakemalpaşa Kurşunlu mahallesinde bulunan Geğik Göbekliği Dipsizi mağarası toplam uzunluğu ise 167 metre.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here