Mustafakemalpaşa’nın Kurtuluşunun 98. yılı kutlandı

0
600

Mustafakemalpaşa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Heykel meydanında düzenlenen programda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Atatürk anıtına çelenkler sunuldu. Şehitlikte devam eden törende dualar okunarak şehitler anıldı.

Törene; Mustafakemalpaşa Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Mehmet Böberci, Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Cumhuriyet Başsavcısı Nurettin Güner, Jandarma Komutanı Üsteğmen Emre Kavak, Emniyet Müdürü Ramiz Erçetin, MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öz, belediye  meclis üyeleri, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte gaziler ve şehit yakınları katıldı.

Törende konuşan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, “14 Eylül tarihi tam 98 yıl önce işgal altındaki Anadolu’da başlayan büyük bağımsızlık mücadelesinin bayrak bayrak dalgalandığı tarihi günlerden birisi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yokluk içinde tüm dünyaya meydan okuyan aziz milletimize ve kahraman ordumuza; ‘Ya istiklal ya ölüm’, “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz. İleri’  Dediğinde tarihler 1922 yılını gösteriyordu. Kahraman Türk Ordusu tarafından başlatılan büyük taarruz Kurtuluş Savaşının son safhasıydı. Anadolu’nun her bucağından, sancağından her gün kurtuluş ve zafer haberleri geliyordu. İşte 14 Eylül 1922 tarihi de Mustafakemalpaşa’mızın zafer ve onur nişanıdır. 14 Eylül günü ilçemize acılar yaşatan düşmanlar bir daha asla geri dönmemek üzere def edildiler. Kahraman şehitlerimizin eseri olan bu ülke bir daha asla esir olmayacak.

Ancak bunun için ; “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine Yine Atatürk’ün dediği gibi ’Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.” Hiç durmadan, dinlenmeden çok çalışmalıyız. Çünkü 98 yıl önce savaş meydanlarında kazanılan zaferleri geleceğe taşımak için bugün tüm dünyaya inat yerli ve milli hamleler yapılıyor. Öz kaynaklarımızla özellikle ekonomi, savunma ve teknoloji başta olmak üzere her alanda bağımsızlık mücadelesi veriyoruz. 98 yıl önce savaş meydanında kazanılan büyük zaferleri bugün ekonomide ve ticarette, bilimde, eğitimde, sağlıkta perçinlemek için çok çalışmalı ve kenetlenmeliyiz. Şehitlerimizin kanlarıyla bize bıraktığı bu vatanı hep birlikte geleceğe taşıyacağız. Bağımsızlık mücadelemizin başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kahraman Mehmetçiğimizi minnet, şükran, saygı ve rahmetle anıyorum. Bu yıl 98.’sını kutladığımız Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun dedi.

‘Adalet Bakanı Abdülhamit Gül kutlama mesajı yayınladı’

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Başkan Kanar’a gönderdiği telgrafta şunları söyledi. Mustafakemalpaşamızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98 yıl dönümü münasebetiyle şehitlerimizi ve ahirete intikal eden gazilerimizi hürmet rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ecdadımızın göstermiş olduğu direniş ruhu bugün ülkemize kasteden hain odaklara ve terör örgütlerine karşı bize güç ve ilham kaynağı olmaya ve yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Kahraman ecdadımızdan bize emanet kalan aziz vatanımızı onların koruduğu gibi canımızdan aziz bilerek  korumaya devam edeceğiz. Bu inançla Mustafakemalpaşamızın 98. kurtuluş yıl dönümünü büyük bir coşku ve heyecan içerisinde kutluyor hepinizi Allah’a emanet ediyorum.Başkan Kanar, törenin ardından makamında ilçe protokolünün tebriklerini kabul etti.14 Eylül Kurtuluş Bayramı etkinlikleri kapsamında Şehitler için Şeyhmüftü caminde mevlit okutuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here