Mustafakemalpaşa’da Muhtarlar Günü Kutlandı

0
847

Adem Tunçer/İHA

 

Mustafakemalpaşa’da bu yıl 4.’sü kutlanan 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Heykel Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Mustafakemalpaşa’da 19 Ekim Muhtarlar Günü Heykel Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Törene; Belediye Başkanı Mehmet Kanar , Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Kemal Aydın, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte 131 mahalle muhtarı katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Muhtarlar Derneği yönetimi tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Günü anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Kemal Aydın, muhtarlık müessesesinin Türk demokrasi tarihi açısından öneminin büyük olduğunu söyledi.

Kahraman; “19 Ekim 1829 yılında kurulan Muhtarlık müessesesinin, Türk demokrasi tarihi açısından önemi büyük. Zira,Türk demokrasisinin ilk seçimleri muhtarlık seçimleriyle başlıyor.

Dolayısıyla, Halkın doğrudan kendi yerel yöneticisini seçmesiyle başlayan bu süreç demokrasi tarihimiz açısında da bir temel oluşturuyor. Muhtarlık müessesesinin kuruluş tarihi olan “19 Ekim” tarihi aynı zamanda ülkemizde 4 yıldan bu yana “Muhtarlar Günü” olarak kutlanıyor.çelenk sunumunun ardından muhtarlar hep birlikte asker selamı vererek program sona erdi

Belediye Başkanı Mehmet Kanar Yeni-eski tüm muhtarlarımızın “Muhtarlar Günü”nü kutluyorum. Bu vesile ile ebediyete intikal etmiş muhtarlarımızı da rahmetle anıyorum.” dedi.daha sonra  Belediye tarafından muhtarlar onuruna verilen yemekte konuşan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar , muhtarların yeri geldiğinde mahalleye kol kanat geren kanaat önderleri olduğunu söyledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here