MUSTAFAKEMALPAŞA TİCARET VE SANAYİ ODASI’NDAN BARIŞ PINARI HAREKATINA DESTEK MESAJI

0
606

Adem Tunçer/İHA

Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası, Mustafakemalpaşa Ticaret Borsası ve /STK lar) sivil toplum kuruluşları temsilcileri olarak bugün buradayız.

Mustafakemalpaşa Ticaret ve sanayi odası başkanı Tekin Uzkınay sözlerine şöyle başladı. 81 ilde aynı anda tüm odalar ve borsalar ile birlikte bu açıklamayı yaparak sizler aracılığıyla hem ülkemiz, hem de dünya kamuoyuna sesleniyoruz. Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde Barış Pınarı adı verilen sınır ötesi harekat başlatmıştır. Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır. Bu bölgeye PKK / PYD / YPG DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamının yeniden tesis etmektir. Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz.

Suriye’nin Toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğini saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekat, meşhurdur ve uluslararası hukuka uygundur. Ülkemiz özellikle Fırat’ın doğusunda sınır ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son 2 yılda 100’ün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır. Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriye’lilere yönelik saldırılar düzenlemektedir.

Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ilahileri, göçe zorlanma tacize zulmüne karşı şikayetleri ve tepkilere sürekli artmaktadır. Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki: masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğini de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatı ile başlayıp devam eden tüm operasyonları ile Türkiye terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir. Aynı zamanda sivillerin ve masumların korunmasına azami dikkat gösterilmektedir. Zaten bunu hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı harekatlarında da gösterdik.Daha sonra Ticaret Borsası Başkanı Sadettin Akkoyunlu konuşmaya başladı Önceden terörün hakim olduğu bölgede hayat normale döndü, barış ve huzur geldi. Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış Suriye’lilerin geri dönüşüm zemin hazırlamış olduk. Türkiye’nin elinden gelen tüm imkanları bu bölge için nasıl seferber ettiğini de tüm dünya kamuoyunu gördü. Çünkü biz inanıyoruz ki, gönül dünyasını ve insanlara imar edemeyenler, yeryüzünü imar edemezler . Bizler Türkiye olarak yıkmaktan yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız. Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir. Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dahil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğinde ki PKK /  PYD / YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriye’lilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğini korunmasına da katkıda bulunacaktır.

Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir. Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhu ile, bir ve beraber olarak ses verme günüdür. Öte yandan bütün vatandaşlarımızı, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliğini ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Bu bölgede yaşayanlar bizim bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancı mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez.

Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızda ve bütün gönlümüzde devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğini ve terör örgütlerini hezimete uğratan ocağına olan inancımız tamdır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekanları cennet olsun. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizi korusun ordumuzu muzaffer kılsın. Yar ve yardımcımız olsun.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here