Mustafakemalpaşa TEMA Vakfı Faaliyetlerini Açıkladı

0
425

Vakfın 2020-2021 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirdikleri faaliyetler:

 

Milli Eğitim Bakanlığı ile TEMA Vakfı arasında imzalanan eğitim programları protokolü çerçevesinde 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında salgın nedeni ile uzaktan eğitim (çevrimiçi) olarak gerçekleştirildi. Mustafakemalpaşa  okullarından Yunus Emre İlkokulu, 14 Eylül İlkokulu, Ovaazatlı İlkokulu, Tatkavaklı İlkokulu, Yalıntaş İlkokulu, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu, Mevlana İlkokulu, Mustafakemalpaşa Anaokulu, Öğretmendavut İlkokulu, Demireli İlkokulu, Şehit Hikmet Aktaş Ortaokulu, Lalaşahinpaşa Ortaokulu, Hamzabey BİLSEM, Mustafakemalpaşa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, TOKİ Fatih Ortaokulu, Mustafakemalpaşa İbrahim Önal Fen Lisesi, Mustafakemalpaşa Anadolu Lisesi, Züferbey Yatılı Bölge Ortaokulu’nda uygulandı.

Sıfır Atık, Arılar Varsa Yarınlar Var, Evimiz Dünya, Ağaç Kardeşliği, Eğitim programları TEMA Vakfı İlçe Sorumlusu Rasim Balaban  ve Yüzbaşı Sabribey Mahalle Sorumlusu Ezel TUNA tarafından çevrimiçi olarak verildi. Diğer eğitimler de gönüllü öğretmenler tarafından yine çevrimiçi olarak verildi.

Ana sınıflarında Minik TEMA, Sıfır Atık; İlkokullarda Yavru TEMA, Sıfır Atık, Arılar Varsa Yarınlar Var, Evimiz Dünya, Ağaç Kardeşliği; Ortaokullarda Orta TEMA; Liselerde Lise TEMA eğitim programları uygulandı. Bu projeler 47 öğretmen ve 1030 öğrencinin gönüllü katılımı ile gerçekleştirildi. Eğitim sonunda TEMA Vakfı tarafından öğrenciler için gönderilen materyaller öğretmenlerine teslim edildi.

Havzanı Suyunu Koru

11 Kasım 2020 tarihinde Kadirçeşme Mahallesi’nde Orman Müdürlüğünce yapılan ‘Geleceğe Nefes’ fidan dikim etkinliği ve 22 Mart 2021 tarihinde İbn-i Sina Okulu Bahçesinde yapılan Orman Haftası fidan dikim etkinliğine katılım sağlandı.

TEMA Vakfı olarak 21 Kasım 2020 Cumartesi günü Adnan Menderes Meydanı’nda su varlıklarının önemine dikkat çekmek için ‘Havzanı Suyunu Koru’ sloganı ile stant çalışması yapıldı. Ayrıca Yeşilova ve Kumkadı Futbol sahaları etrafına ceviz ve çınar fidanları dikim etkinliklerine katıldık. 05 Haziran Dünya Çevre Günü ile 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü Mustafakemalpaşa Belediyesi Sıfır Atık Müdürlüğü ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ile birlikte stant çalışması yapıldı.

Mustafakemalpaşa 14 Eylül İlkokulu Doğa Kaşifleri sınıfı TEMA gönüllüleri, Yunus Emre İlkokulu 2 /C ve 2/F Sınıfları TEMA Gönüllü öğrencileri ile salgın kuralları kapsamında ilçe sıfır atık tesisleri gezildi, kompost uygulama çalışması yapıldı.

19 Haziran 2021 tarihinde Mustafakemalpaşa Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi Yaz Festivali’nde TEMA Vakfı İlçe ve Yüzbaşı Sabribey Mahalle Sorumluluğu standı kuruldu. Sorumlulularımız tarafından ‘Engelleri Aşalım Doğada Buluşalım’ etkinliklerinde katılım sağlayan çocuklara de rehberlik edildi.

Mustafakemalpaşa 14 Eylül İlkokulu Doğa Kâşifleri sınıfı Minik TEMA gönüllüleri kendi yetiştirdikleri 10 adet meşe fidanlarını TEMA Vakfı İlçe Sorumluluğu ve mahalle sorumluluğu desteği ile ilçemizin parklarında toprağa kavuşturuldu.

23 Haziran 2021 tarihinde TEMA İlçe ve Mahalle sorumluluları ile Mustafakemalpaşa 14 Eylül İlkokulu Doğa Kâşifleri Sınıf Minik TEMA Gönüllüleri salgın kullarına dikkat edilerek ilçe Etibank Aile Çay Bahçesinde Doğada Bir Gün etkinliği ile çevre temizliği yapıldı.

29 Haziran 2021 tarihinde TEMA İlçe ve Mahalle sorumlulukları ile Mustafakemalpaşa İsmail Hakkı Şenpamukçu Halk Eğitimi Merkezi Özel Eğitim El Sanatları kursiyerleri ‘Engelleri Aşmak İçin Doğada Birlikte Olalım’ etkinliği ile çevre temizliği yapıldı.

Projelerimiz gönüllü öğretmenlerimiz tarafından yürütülmektedir. TEMA Vakfı olarak, İlçe Kaymakamımız  Ahmet Altıntaş’a, Belediye Başkanı Mehmet Kanar’a, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe’ye, yerel basınımıza, okul müdürlerine, kurum amirlerine, eğitim programlarını uygulayan gönüllü öğretmenlere, katılan öğrencilere, destek verenlere teşekkür ediyoruz dedi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here