Mustafakemalpaşa Şehir Politikaları Analizi çalıştay,ına ev sahipliği yaptı

0
523

Mustafakemalpaşa Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Şehir Politikaları Analizi” bölge istişare toplantısına ev sahipliği yaptı.

Bursa adına uzun vadeli planları oluşturmadan önce kurumlar arası ilişkileri ve sınırları belirlemek, kurumların ortak noktaları, birbirleriyle kesişen, birbirlerini destekleyen, birbirleriyle çatışan unsurları analiz etmek amacıyla düzenlenen “Şehir Politikaları Analizi” çalışması Belediye düğün salonunda gerçekleştirildi. Şehir Politikaları Analizi çalışması kapsamında beş ayrı bölgede planlanan Bölge İstişare Toplantılarının üçüncüsü Karacabey’in de iştirakiyle Mustafakemalpaşa’da yapıldı. Belediye Başkan Yardımları ve Meclis Üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda ev sahibi olarak söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Kocaman, bu tür çalışmaların ilçemizin geleceği için hayati önem taşıdığını ve bölgenin gelişime açık birçok alanının aktif halde kullanılmasına olanak sağlayacağını vurguladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Şube Müdürü Alper Bayrak da, ‘’Tüm gayretimiz Bursa’nın sorunlarını çözmek ve Bursa’yı bir dünya şehri haline getirmektir. Bu yüzden artık günü kurtaracak çözümlere değil uzun vadeli planlara ihtiyacımız var. Yürütmekte olduğumuz bu çalışmayla Bursa’mız için bir şehir politikası belirlemek nihai amacımız’’ dedi. Gün boyu süren toplantıda tüm kamu kurumları, belediye, sivil toplum örgütü yetkilisi ve muhtarların görüş ve fikirleri alınarak bölgede daha önce tespit edilen sıkıntılardan hareketle çözüm teklifleri geliştirildi. Söz konusu sorun ve çözüm önerileri; altyapı ve mobilizasyon, şehir ekonomisi ve istihdam, çevre ve şehircilik, sosyal ve kültürel gelişim, şehir yönetimi ve vatandaşla iletişim olmak üzere 4 ayrı tema olarak ele alındı. Bölgenin kalkınma ve gelişmesine yönelik katkıda bulunacak olan çözüm önerileri katılımcılar tarafından puanlanarak öncelik sırası belirlendi. 26 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecek olan Bölge İstişare Toplantıları neticesinde ortaya çıkacak sonuçlar, Ocak ayında düzenlenecek Kent Şurasında ele alınarak süreç tamamlanmış olacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here