MİKRO KREDİYLE İŞİNİ BÜYÜTTÜ ŞİMDİ HEDEF İSTİHDAM

0
212

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kapsamında aldığı mikro kredifinansal desteği ile işini büyüten Mustafakemalpaşalı kadın girişimci Tuğba Aksoy, gelir getirici faaliyette bulunmak isteyen diğer kadınlara örnek oluyor.

2016 yılında Bursa’da ev tekstili ve tül ve mekanik perde sektöründe faaliyet gösteren işyerini açan ve Mikrokredi Şubesi’nden aldığı 2 bin TL’lik destekle işletmesini 2020 yılında Mustafakemalpaşa’ya taşıyan Aksoy, ticaret hayatına atılmak isteyenlere ‘yapmak istediğiniz işi belirleyin ve cesur olun’ tavsiyesinde bulunurken, mikrokredi uygulamasıyla kadınların hayallerinin gerçekleşeceğini söyledi. Kurulduğu 2003 yılından beri dar gelirli kadınlara sağladığı kredi desteği ile gelir getirici faaliyette bulunmalarını sağlayan Türkiye Grameen Mikrofinans Programı, kuruluşunun 18. yılını kutluyor. 

MUSTAFAKEMALPAŞA’YA 5 MİLYON TL

TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül önderliğinde, finansal sıkıntının azaltılması ve Türkiye’de yoksulların küçük bir sermayeye ulaşmasını sağlamak amacıyla mikrokredi faaliyeti gerçekleştiriliyor. Mikro kredinin öncüsü ve Nobel Barış Ödülü sahibi Prof. Dr. Muhammed Yunus’un kurduğu Grameen Bank ile yoksulluğun azaltılmasına katkı sağlamak üzere geliştirilen Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’nda, teminat ve kefalet gerekmeden, dar gelirli kadınlara gelir getirici faaliyette bulunmalarını sağlayacak şekilde tamamen güvene dayalı mikro kredi veriliyor.

Mustafakemalpaşa’da 10 yıldan beri faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdüren Mikrokredi Şubesi’nden bugüne kadar yaklaşık 1400 girişimci kadına, tuhafiye, ticaret ve gıda ürünleri imalatı gibi alanlarda 5 milyon TL’yi aşan kredi desteği sağlandı. 

MİKRO KREDİ DESTEĞİYLE İŞİNİ BÜYÜTTÜ

Türkiye’de on binlerce girişimci kadına sağlanan mikrokedi desteğinden faydalanan kadınlardan biri de Mustafakemalpaşa’da yaşayan Tuğba Aksoy oldu.

Türkiye GrameenMikrofinans Programı’ndan aldığı 2 bin TL’lik destekle ev tekstili ve tül ve mekanik perde sektöründeki işini büyüten 39 yaşındaki Tuğba Aksoy, anne ve ablasıyla el ele vererek açtığı yeni işyerinde evleri baştan sona yeniliyor.

Aksoy; “ Biz bu işe sıfırdan, hiç kimsenin desteği olmadan başladık. 2016 yılında Bursa’da açtığımız işletmemizi doğup büyüdüğümüz Mustafakemalpaşa’ya 1 Haziran 2020 yılında taşıma kararı aldık. Bu arada mikro kredi uygulamasına başvurduk ve bu kredi bize hayat verdi. Şimdi hedefimiz işimizi daha büyütmek, daha fazla insan ulaşmak ve istihdam sağlamak” dedi.

‘KADINLARIMIZ CESUR OLMALI’

Tamamen bir kadın işletmesi olan iş yerindeki modelleme ve dikim çalışmalarını anne ve ablasıyla yaptığını, pazarlama sahasında ise kendisinin bulunduğunu ifade eden Tuğba Aksoy; “ Aldığımız mikro kredi desteği yolumuzu açtı ve bugünlere kolaylıkla ulaştık. Bu işe girişirken amacımız çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmaktı. İşimizi büyüttükçe kazancımızı paylaşmak ve diğer insanların evlerine ekmek götürmelerine olanak sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

Aksoy son olarak mikro kredi desteği ile kadınların gelir getirici faaliyetlerde bulunarak, ailesinin gelirine katkı sağlayan bir kişi konumuna geldiğini belirterek; “İş kurma hayalleri olan kadınlarımıza cesur olmaları ve yapmak istedikleri iş kolunun belirleyerek güçlü adımlar atmaları tavsiyesinde bulunuyorum” dedi.

15 BİN TL’YE KADAR DESTEK

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kapsamında dar gelirli kadınlara, ilk yıl için en fazla 1.500 TL mikro kredi desteği sağlanıyor. Bu oran yıllara göre en fazla 15.000 TL’ye kadar artış gösteriyor. Kullanılan mikro kredinin süresi 1 yıl olup, haftalık eşit taksitler halinde kredi çeşidine göre en fazla 60 haftada geri ödenebiliyor.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here