Mevlana Şiir Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

0
590

Mevlana Şiir Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

 

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Liseler Arası Mevlana Şiir Yarışması’nda dereceye giren eserin sahiplerine ödülleri törenle verildi.

Osmangazi Belediyesi’nin edebiyat dünyasına yeni eserler kazandırmak, çocukların manevi dünyasını zenginleştirip onlara Mevlana’yı tanıtmak adına 2011 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlediği Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması’nın kazananları, düzenlenen tören ile ödüllerini aldı. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde düzenlenen ödül törenine Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yanı sıra Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fethi Yıldız, Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Cafer Altay, yarışmanın jüri üyeleri, Şeb-i Arus için Sudan, Bosna Herkes, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Kosova gibi ülkelerden Bursa’ya gelen yabancı misafirler ile dereceye giren eser sahipleri katıldı.

Yarışmanın ödül töreni öncesi Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği semazen ekibi, sema gösterisi yaptı. Büyük beğeni toplayan sema gösterinde, özellikle küçük semazenler büyük ilgi topladı.

“GENÇLERİMİZE KENDİLERİNİ KANITLAMA FIRSATI SUNUYORUZ”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ödül töreninde yaptığı konuşmada, bu yılki yarışmaya Türkiye’nin 75 ilinden toplam 533 eser başvuru yaptığını dile getirdi. Mevlana’nın dünyaya yayılan felsefesini gençlere aşılamak amacıyla bu yıl yarışmanın konusunu serbest olarak belirlediklerini ifade eden Başkan Dündar, “Osmangazi Belediyesi olarak kültürel etkinliklere çok önem veriyoruz. Liseler Arası Mevlana Şiir Yarışması’nın bu yıl 9’uncusunu düzenledik. 19 yıldır da Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nı gerçekleştiriyoruz. Ayrıca 12 yıldır düzenlediğimiz Liseler Arası Müzik Yarışması ile de gençlerimize kendilerini kanıtlamaları için fırsat sunuyoruz. Yarışmalarımız uluslararası bir nitelik kazandı. Suya atılan taşın yapmış olduğu dalga etkisi gibi yarışmalarımız dalga dalga tüm Türkiye’ye hatta dünyanın birçok ülkesine yayılıyor. Bu bizlere bu topraklardan kurularak üç kıtaya yayılan Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin vermiş olduğu bir misyon. Bu misyonu bugün de sürdürüyoruz. Bundan sonra da sürdüreceğiz. Yapmış olduğumuz faaliyetler Bursa’ya ve Türkiye’ye değer katıyor” dedi.

“BELEDİYE OLARAK EDEBİYATA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

Başkan Dündar, Liseler Arası Mevlana Şiir Yarışması’na her yıl katılımın daha arttığını ifade ederek, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği işbirliğinde düzenlediğimiz yarışmamızı, ilk olarak Osmangazi ilçesindeki liseler arasında gerçekleştirdik. Daha sonra Bursa geneline yaydık. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da desteğiyle de birlikte yarışmamızı Türkiye geneline taşıdık. Bu yıl ki yarışmaya yoğun katılım oldu. Jüri üyelerimiz 533 eser arasında seçim yapmakta zorlandı. Dereceye giren eserlerin yanı sıra jüri üyelerimizin belirlediği 33 eseri, kitap haline getirdik. Osmangazi Belediyesi olarak düzenlediğimiz yarışmaları ve kültürel etkinlikleri kitap haline getiriyoruz. 160’a yakın basılı eserimiz var. Bu rakamlar Osmangazi Belediyesi’nin edebiyata verdiği değeri gösteriyor” diye konuştu.

 

“DUYGULARINI ŞİİR İLE İFADE EDEBİLDİKLERİ BİR PLATFORM”

 

Yarışmanın jüri üyelerinin emeğinin çok büyük olduğuna vurgu yapan Başkan Dündar, “Yarışmadaki en önemli paydaşlarımız tabi ki jüri üyelerimiz. Vermiş oldukları desteklerden dolayı jüri üyelerimiz Metin Önal Mengüşoğlu, Prof. Dr. Nesrin Karaca, Doç. Dr. Saadettin Eğri, Ercan Yılmaz ve Mustafa Başpınar’a çok teşekkür ediyorum. Ben yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi de tebrik ediyorum. Bu yarışma öğrencilerimizin duygularını kağıda dökerek kendilerini ifade edebildikleri bir platform. Gençlerimizin kendi yeteneklerini sınaması açısından bu yarışma bir fırsat. Çok değerli jüri üyeleri tarafından yazdıkları şiirler değerlendirmeye tabi tutuluyor. Ödül kazanmak şart değil. Önemli olan gençlerimiz şiir yazabildiğini fark edip, bu yeteneğini daha da geliştirebilmesini sağlamak. Allah tüm öğrencilerimize zihin açıklığı versin” ifadelerini kullandı.

BİRİNCİLİK SAKARYA’YANIN OLDU

Başkan Dündar, konuşmasının ardından yarışmada dereceye giren eser sahiplerini açıkladı. Yarışmada birincilik ödülünü, Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nden Nisa Nur Tetik, isimli öğrenci kazandı. Yarışmada ikincilik ödülü Adana Hümeyra Ökten Kız Anadolu İmam Hatip  Lisesi’nden Zeynep Sude Deveci’nin olurken, üçüncülük ödülü ise Muğla Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi’nden Yağmur Şahin’e verildi. Yarışmada mansiyon ödülü kazanan isimler ise, Zonguldak İbrahim Süheyla İzmir Fen Lisesi’nden Muhammet Furkan Davulcu, Bursa Ali Karasu Anadolu Lisesi’nden Esra Yayla ve Rize Sosyal Bilimler Lisesi’nden Emirak Uzun oldu.

Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Cafer Altay ve yarışmanın jüri üyelerinden Prof. Dr. Nesrin Karaca da yaptıkları konuşmalarda liselilerin Mevlana’yı ve düşüncelerini bilmesi, şiir yazmasını sevmesi ve bu alanda kendi yeteneklerini keşfetmesi adına önemine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından dereceye giren eserlerin sahipleri, şiirlerini tek tek okuduktan sonra ödüllerini Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve protokol üyelerinin elinden aldı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here