MESLEK İÇİN İLK TERCİH; ULUDAĞ MYO

0
39

Uludağ MYO’ya kayıt yaptıranlar hem burs alma hem de meslek sahibi olma imkânı bulacak.

Üniversitelerin kontenjanları ve taban puanlarının açıklanmasıyla birlikte, öğrencilerin tercih süreci de başladı. Bursa Uludağ Üniversitesi Mustafakemalpaşa Meslek Yüksek Okulu’nun Gıda Teknolojisi Bölümü’ne yerleşen ve kayıt yaptıran ilk 5 öğrenciye, geçtiğimiz yıl olduğu gibi Eker Süt A.Ş. tarafından aylık 400 TL burs verilecek.

‘EN BÜYÜK DEĞER MESLEK SAHİBİ OLMAK’

Mustafakemalpaşa Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öz, bugün tercih maratonuna başlayan üniversite adaylarına çağrıda bulundu.

2022 YKS sonuçları TYT puan türüne göre 6 bölümde 200 yeni öğrenci MYO ailesine katılacak.

Adayların tercih işlemlerini 27 Temmuz-05 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapacağını hatırlatan

Prof. Dr. Mehmet Öz; “Gençlerimize, Meslek Yüksekokulumuzun programlarını tercih etmelerini öneriyorum. Bir meslek sahibi olmak özellikle meslek eğitimi vermeyen liselerden mezun olanlar için çok önemlidir. Bunun farkına geç olmadan varılmalı” dedi.

Bursa’da Meslek Yüksekokulu bazında ilk bağımsız müdürlük olan, İşletme Yönetimi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Pazarlama, Gıda Teknolojisi, Organik Tarım ve Tohumculuk Teknolojisi programlarında öğrencilere sağladığı uygulamalı eğitimlerle yenilikçiliği ve girişimciliği esas alan Uludağ Üniversitesi Mustafakemalpaşa Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öz, 2022 YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih işlemlerine başlayan üniversite adaylarına seslendi.

MESLEK TERCİHİ ÖNEMLİ

Okulun tanıtımına yönelik açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Öz, meslek sahibi olmanın günümüzde önemli bir değer taşıdığına dikkat çekerek, gençleri MYO’da yükseköğrenimlerine devam etme çağrısı yaptı.

Prof. Öz; “2022 YKS sonuçları belli oldu ve adaylar tercih işlemlerini 27 Temmuz-05 Ağustos 2022 tarihleri arasında http://osym.gov.tr adresinden yapacaklardır. Hatırlatmak gerekirse, 2022-YKS’den itibaren SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanan taban puanı barajı uygulaması kaldırılmış olduğundan bu yıl artık puanı hesaplanan tüm adaylar sisteme dahil edilmiş olup tercih yapabilir hale gelmişlerdir. YKS tercihlerinde adaylar en fazla 24 tercihte bulunabilecek. Adayların tercihlerinin baştan birkaçını ‘puanım yeterli olmayabilir’ endişesine kapılmadan, sadece ilgisini göz önüne alarak belirlemeli, buralara en çok istenen programlar yazılmalıdır. Ancak, kazanılsa bile kaydolmak istenmeyen bir programa tercih listesinde yer vermemeleri, başkalarının haklarını engellememeleri açısından önemli bir hatırlatmadır. Adayların tercih listelerindeki programların sırasının istek sıralarına uygunluğu kontrol edilmelidir” dedi.


BAŞARI SIRASINA DİKKAT

Bu yıl 18-19 Haziran’da düzenlenen 2022-YKS’ye geçen yıla kıyasla yüzde 24,36 oranında artışla 3 milyon 243 bin 425 adayın başvurduğunu aktaran MYO Müdürü Mehmet Öz, şöyle konuştu; “ Başvuran öğrencilerin bazıları sınava katılmamış olup, sınavı geçersiz sayılan adaylar da dikkate alındığında, Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) 3 milyon 8 bin 287, Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) 1 milyon 852 bin 678, Yabancı Dil Testi’ne (YDT) 132 bin 485 aday katılmıştır. Bu yıl TYT’de puanı hesaplanan ve 100 ile üstü puan alan aday sayısı 2 milyon 911 bin 511 olmuştur ve bu adaylar, TYT puan türü ile üniversite tercihi yapabileceklerdir. Geçen yıl üniversite kontenjanları 1 milyon 38 bin 865 olarak belirlenmişti. Bu yıl ise üniversitelere ön lisans için 512 bin 881, lisans programları için 509 bin 164, özel yetenek programları için 39 bin 641 aday olmak üzere toplam 1 milyon 61 bin 686 aday yerleşebilecektir. Bu durumda tercih hakkı kazanan 2 milyon 911 511 adaydan sadece 1 milyon 038 865 aday herhangi bir yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırabilecek, 1 milyon 872 646 aday ise umutlarını sonraki yıla taşıyacaktır. YKS bir sıralama sınavı olduğundan adaylar, sadece kontenjanlar düzeyinde ve başarı sırasına ve tercihlere göre yerleştirilecektir. Dolayısıyla sıralaması düşük bir adayın yüksek sıralamaya sahip bir programa yerleştirilmesi mümkün olmayacaktır.”

MYO, 200 ÖĞRENCİ ALACAK 

Mustafakemalpaşa’da 1992 yılından bu yana açık bulunan Meslek Yüksekokulu’nun 6 programda eğitim-öğretim faaliyetlerini devam ettirdiğini, 2022 YKS sonuçlarına göre ise 200 yeni öğrencinin TYT puan türü ile aralarına katılacağını belirten Mehmet Öz; “Okulumuzun İşletme Yönetimi’nde 40, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları’nda 50, Pazarlama’da 30, Gıda Teknolojisi’nde 40, Organik Tarım’da 20 ve Tohumculuk Teknolojisi programında ise yine 20 öğrenci kontenjanı bulunmaktadır” dedi.

EKER’DEN EĞİTİM BURSU

Bir meslek sahibi olmanın, özellikle meslek eğitimi vermeyen liselerden mezun olanlar için çok önemli olduğunun farkına varılmasına dikkat çeken Öz, bu programlardan, Gıda Teknolojisi Programı’na yerleşen ve kayıt yaptıran ilk 5 öğrenciye Eker Süt A.Ş. tarafından aylık 400 TL burs verileceğini dile getirdi. 

ÜNİVERSİTE ADAYLARINA ÇAĞRI 

Mehmet Öz, sözlerini şöyle tamamladı; “Gıda Teknolojisi Programı’nda, bölüm öğrencilerine yönelik donanımlı gıda üretim ve uygulama laboratuvarı, kimyasal ve mikrobiyoloji analiz laboratuvarları ile uygulamalı eğitim verilmektedir. Meslek Yüksekokulu bahçemizde Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin de katkıları ile tıbbi ve aromatik (kokulu) bitkiler örnek bahçesi oluşturulmuştur. Tohumculuk Teknolojisi ve Organik Tarım Programı’nda eğitim alacak öğrenciler, ortalama 35 adet tıbbi ve aromatik bitkinin yetiştiriciliği, işlenmesi ve pazarlanması gibi konularda yetişmiş olacaklardır. Mezun öğrencilerimiz bu kazanımlarla kendi üretim alanlarını da oluşturabileceklerdir. Bu programlarda sınıflar 20’şer öğrenciden oluştuğu için bu sayı uygulamalı eğitimler için idealdir. Yüksekokulumuzda halen, 1 adet profesör, 2 doçent, 1 doktor öğretim üyesi, 3’ü doktoralı 11 öğretim görevlisi görev yapmaktadır. Bazı özel dersler için de başta Ziraat Fakültesi olmak üzere diğer Yüksekokul ve bölümlerden öğretim elemanları da görev almaktadır. Gençlerimize, Meslek Yüksekokulumuz programlarını tercih etmenizi öneririm.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here