Mekke Camii yükseliyor

0
392

Mustafakemalpaşa’nın temel alanı ve kubbe çapı en büyük cami olacak Mekke Camii, yolculara da hitap edecek. 

 

Mustafakemalpaşa Tatkavaklı Mahallesi’nde temeli 2019 yılı Mayıs ayında atılan Mekke Camii inşaatı hızla yükseliyor. 43 metrelik çifte minareleri geleneksel Türk usulü, şerefeleri ise Kabe camii örnek alınarak projelendirilen Mekke Camii, 1150 m2’lik alanıyla Mustafakemalpaşa’nın temel alanı en büyük camii olacak.

Tatkavaklı Pelitlik Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği himayesinde sürdürülen Mekke Camii’ndeki inşaat çalışmalarının bir yıl içinde tamamlanması planlanılıyor.

Mermerle kaplatılacak

Tatkavaklı Pelitlik Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Cemal Burhan, Başkan Yardımcısı Hüseyin Tunçer, yönetici Cafer Efe ve koordinatör Mehmetali Yiğit, Mekke Camii inşaatında incelemelerde bulundu.

Camide kubbe kaplama işlemlerinin bugün itibariyle bittiğini söyleyen Dernek Başkanı Cemal Burhan, iç sıva çalışmalarına geçileceğini ve cami dışının mermerle kaplatılacağını belirtti.

Caminin kapasitesi 2500 kişi

Dernek Başkan Yardımcısı Hüseyin Tunçer de ibadet alanı 750 m2, sosyal alanı ise 950 m2 olan Mekke Camii’nde aynı anda 2500 kişinin namaz kılabileceğini dile getirdi.

Tunçer; “ Prof. Dr. Aziz Sancar Parkı’na 20 metrelik mesafedeki camimiz, 22 metrelik kubbe çapıyla bölgenin en büyük kubbeli camii olacak. Çalışmalarımız hızla sürüyor. 250 kişilik mescidimiz şu an ibadet için kullanılabiliyor. Şadırvan ve lavabolar da faal durumda. Camimizin en büyük özelliklerinden biri de İzmir-İstanbul yoluna hitap etmesi. Seyahat halindeki vatandaşlarımız, trafiğe girmeden camimizi rahat bir şekilde ibadet için kullanabilecek” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here