Meclis kararlarına Tepki

0
609

İYİ Parti Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Tevfik Demir Çarpıcı açıklamalarda Bulundu.

 

22 Nisan Çarşamba günü yapılan Mustafakemalpaşa Belediye Meclis toplantısının gerekli kanun ve genelge hükümlerini taşımadığı konusunda elimizde kanıtlar olduğundan, Meclis Toplantısında alınan kararların iptal edilmesini istiyoruz. İYİ Parti İlçe Başkanlığı olarak yaptığımız tespitler sonucu duyurusu hafta başı yapılan olağanüstü meclis toplantısının gündemini incelediğimizde, hem İyi Parti İlçe Başkanlığımız hem de meclis üyelerimiz bu toplantının bu gündem ile uygun olmadığına yaptığımız araştırmalar ile tespit ettik.

Nitekim, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 27 Mart tarihli genelgesinde koronavirüs mücadele kapsamında Meclis toplantılarının Haziran ayına kadar ertelenmesi ve bu arada yapılacak ilk meclis toplantısında öncelikle ihtisas komisyonları ile encümen üyelerinin belirlenmesi gerekmekteydi. Bu gündem maddelerinin olağanüstü meclis gündeminde yer almaması Mustafakemalpaşa Belediye Başkanlığı tarafından yasal zorunluluğa ve kanunlara ihtilaf edildiğinin açık bir göstergesidir. Tüm bu yasal durumlar söz konusuyken, yapılmak istenen Olağanüstü Meclis Toplantısında gerekli gündem maddelerinin olmaması sebebiyle Belediye Başkanlığına 22 Nisan Çarşamba günü Meclis öncesi iptal isteğimizi dilekçe ile ifade ettik. Ancak verdiğimiz itiraz dilekçesi Belediye Başkanlığı tarafından dikkate alınmayarak olağanüstü usule aykırı bir şekilde gerçekleştirildi. Bizim itirazlarımıza bir açıklama dahi yapılmadı.

İlçe  başkanı Demir sözlerine şöyle devam etti Saygıdeğer Basın Mensupları, Kıymetli Mustafakemalpaşalı Hemşerilerimiz Ben yaptım oldu’’ düşüncesinin yanlış olduğunu ve İlçemize bir yarar getiremeyeceğini düşündüğümüzden bu konudaki hukuki mücadelemize devam ettik. Durumu ve kanıtları ifade eder dilekçemizi 27 Nisan tarihinde Kaymakamlık Makamına İlçe Başkanlığı olarak sunduk. Sonuç olarak ilçemiz 22 Nisan tarihinde yapılan ve 6 maddelik gündemini bir çırpıda bir telaş ile geçirilmek istenen kararların iptalinde ısrar ediyoruz. İlçemiz Coronovirüs ile mücadele ederken, olağanüstü meclis toplantısının asıl amacının bu virüs belası ile mücadele etmek olması gerekirken, tek sahibinin Mustafakemalpaşa halkının olduğu belediye mülklerinin on dakikalık görüşmeler ile alelacele satış kararı alınmasına, elle tutulur yatırımlar söz konusu değilken gereksiz harcamalar için alınan kredi kararlarına, en önemlisi T.C. Devletimizin kanunlarına, yasalarına ve genelgelerine rağmen başına buyruk kimseye hesap vermem tavrıyla yapılan yönetim anlayışına itiraz ediyoruz.

Yaptığımız itirazların sonrasında gelecek olan cevapları da kamuoyu ile paylaşacağımızı belirtir, yasaları ve Mustafakemalpaşa halkımızın haklarını sonuna kadar savunacağımızı kamuoyuna saygılarımızla açıklarız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here