MAVİ GÜNLERE

0
286

Mustafakemalpaşa’da salgınla mücadelede aşılama oranlarında sevindiren artış

 

Mustafakemalpaşa’da bir yandan Kovid-19 vaka sayılarında artış yaşanmaması için uyarılar yapılırken diğer yandan da aşı çalışmaları hızla devam ediyor.

Mustafakemalpaşa’nın aşı haritasında  toplumsal bağışıklık sınırı kabul edilen yüzde 75’e ulaşması için sona yaklaşıldı. Bursa’da maviye en yakın ilçelerin başında gelen Mustafakemalpaşa’da 100 bin dozu aşkın aşı uygulaması yapıldığı, aşı haritasında yüzde 74.03 oranına ulaşıldığı kaydedildi.

Aşılamada yüzde 70’ler seviyesine ulaşan Bursa haritasına göre yüzde 78.73’lük aşı oranıyla Keles, yüzde 78.18 ile Mudanya, yüzde 75.24 ile Büyükorhan ve yüzde 75.11 ile de Nilüfer barajı aşıp mavi oldu.

AŞI SINIRI 15 YAŞA İNDİRİLDİ

Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi’nde 17 Ağustos tarihi itibariyle yoğun bakımda hasta bulunmazken, normal serviste 4 hastanın tedavi gördüğü, pozitif vaka sayılarının ise 100 civarında bulunduğu öğrenildi.

Mustafakemalpaşa’nın düşük riskli şehirlerarasına girmesi ve pandemili günlerden sağlıklı günlere en kısa zamanda ulaşılması için aşı çağrısında bulunuldu.

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs aşısına ilişkin olarak aldığı yeni kararlara göre, 15 yaş üstü ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstü kişiler aşı olabilecek.

Sağlık Bakanlığı’nca Kovid-19 aşısının doz sayısı ve uygulandığı yaş grupları gibi konularda yeni kararlar alındı. Bu kapsamda 15 yaş üstündekiler ile kronik hastalığı bulunan 12 yaş üstündekilere Kovid-19 aşı hakkı tanımlandı.

  1. DOZ SİSTEMDEN KALDIRILDI

Sağlık çalışanları ve öncelikli gruptakilere ise dördüncü doz aşı hakkı verildi. Ayrıca, yurt dışına çıkışlarda bazı ülkeler tarafından iki doz BioNTech aşısı istenmesi nedeniyle, iki doz Sinovac ve bir doz BioNTech yaptıranlara dördüncü doz aşı hakkı tanımlandı. Bu kapsamdaki kişilerden isteyenler dördüncü doz aşılarını yaptırabilecek. PCR testi pozitif çıkan kişiler, daha önce, hastalığı atlatmalarından 3 ay sonra aşı olabiliyordu. Yeni kararla bu süre 1 aya indirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın; “Bazı ülkelere girişte sadece belirli aşı türleri kabul edilmektedir. İlgili ülke düzenlemelerine uymak üzere 2 doz mRNA aşısı olmayı talep eden kişiler için özel bir düzenleme yapılmıştır. Özel seyahat için talep edilmesi dışında ek bir aşı gerekliliği yoktur. Bugün itibariyle 2 doz mRNA aşısı ya da 3 doz inaktif aşı olmuş kimsenin ek bir doz aşı olmasını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Böyle bir tıbbi gereklilik de kesinlikle yoktur” açıklamasının ardından sisteme tanımlanan dördüncü doz aşı kaldırıldı.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here