MAĞDUR ZEYTİN ÜRETİCİSİNE HASAR TESPİT

0
390

Zarar gören parsellerin tespitleri 19 Nisan-21 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılacak.

Mustafakemalpaşa MHP Başkanı Ahmet Beygirci, Ocak ve Şubat aylarında yaşanan don nedeniyle zarar gören zeytin üreticilerine müjdeli haber verdi.

Beygirci, yaptıkları girişimler neticesinde Bursa ve Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün hasar tespit komisyonu kurduğunu, mağdur üreticilerin başvuruları neticesinde komisyon üyelerinin çalışma yapacağını kaydetti.

Mustafakemalpaşa, Mudanya, Gemlik, İznik ve Orhangazi’deki binlerce zeytin ağacı, hava sıcaklıklarının sıfırın altında 12 dereceye kadar düşmesiyle yanmış, üretici ciddi anlamda kayıp yaşamıştı.

MHP Mustafakemalpaşa Başkanı Ahmet Beygirci yaptığı açıklamada;” İl ve ilçe başkanlığımıza bağlı tarım ve hayvancılık komisyonunu üyelerimizin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, geçtiğimiz aylarda hava şartlarından dolayı zarar gören zeytin üreticilerimizin mağduriyetlerini gidermek için yaptığımız çalışmaların neticesini almış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

ÇİFTÇİ VE PARSEL BAZLI TESPİT

Beygirci, Bursa Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün konu hakkındaki yazısında şunları paylaştığını söyledi; “İlimiz üretim deseninde önemli yeri olan zeytin bahçelerinde Ocak ve Şubat aylarında meydana gelen don afeti nedeniyle zarar gören ilçelerimizde ilgili durum değerlendirmesi yapılabilmesi, hasar gören alanların rehabilitasyonuna dayanak oluşturulması için çiftçi ve parsel bazlı hasar tespit yapılması gerekmektedir.

Doğal afet hizmetleri uygulama talimatının 5. maddesine dayanak olmak üzere ilçe hasar tespit komisyonu kararı ile 1-16 Nisan 2021 tarihleri arasında şahsi başvuruları kimlik fotokopisi,

ÇKS veya çiftçi belgesi ibraz eden çiftçilerin zarar gören parsellerinin tespitlerinin 19 Nisan-21 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılması, yapılan tespitler ise 28 Mayıs 2021 tarihi saat 17:00’ye kadar ilçe hasar tespit komisyon kararına bağlanarak gönderilecektir.”

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here