LİSANSLI DEPO DESTEKLERİNDEN YARARLANIN’

0
423

Mustafakemalpaşa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Akkoyunlu, üyelerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla üst limitleri arttırılan lisanslı depo desteklerinden faydalanmaya davet etti.

Ticaret Borsası’nın Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın (TÜRİB) Türkiye’deki 53 kurucu ortağından biri olmasının yanı sıra TÜRİB acentesi de olduğunu vurgulayan Akkoyunlu, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren güncellenmiş desteklerle birlikte, ürünlerini lisanslı depolarda muhafaza eden üreticilere Ziraat Bankası’nca Elektronik Ürün Senedi karşılığı verilen faizsiz kredinin üst limitinin 7,5 milyon TL’ye çıkartıldığını söyledi.

Sadettin Akkoyunlu; “Traktör alımlarında 1 milyon TL, diğer tarım makineleri alımlarında 5 milyon TL, modern basınçlı sulama sistemi yatırımlarında ise üst limiti 7,5 milyon TL’ye kadar olan kredi imkânı tanındı” dedi.

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Akkoyunlu, tarım piyasasında fiyat istikrarı sağlayan, ürünlerin hijyenik ve güvenli depolarda saklanmasına imkân tanıyan lisanslı depoculuk sisteminin, tarım ticaretini kolaylaştıran, sağlanan teşviklerle üreticisine, yatırımcısına, sanayicisine değer katan ve ürünü garanti altına alan bir sistem olduğunun altını çizdi.

Üyelerine lisanslı depoculuk sistemindeki desteklerden yararlanma çağrısı yapan Akkoyunlu, desteklerin yalnızca üreticilere yönelik olmadığını, yatırımcılar içinde desteklemelerde güncellemeye gidildiğini dile getirdi.

 

LİSANSLI DEPO YATIRIMLARINA 75 MİLYON TL DESTEK

Akkoyunlu şöyle konuştu; “Ziraat Bankası tarafından lisanslı depolara özel olarak sağlanan ve faizinin % 50’sini devletin karşıladığı yatırım kredisinin üst limiti Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte 50 milyon TL’den 75 milyon TL’ye çıkartıldı. Soğuk hava deposu yatırımlarındaki destek miktarı da 20 milyon TL’ye yükseltildi. Resmi Gazete’de yer alan tüm bu desteklerin yanı sıra işletme enerji giderlerini rüzgar, güneş, jeotermal, hidrolik ve biyokütle gibi yenilenebilir enerji sistemleriyle karşılamak isteyenler için de Ziraat Bankası tarafından proje özelinde belirlenecek uygun faiz oranları ve 7 yıla kadar vade imkanı ile kredi desteği sağlandı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile güncellenen desteklerin hayırlı olmasını diliyor, bir kez daha tüm üyelerimizi, üreticilerimizi ve yatırımcılarımızı finansmana erişimin kısıtlı olduğu bir dönemde, Türkiye’nin gelişmiş tarım piyasası oluşturma yolculuğunun ana merkezinde yer alan lisanslı depo desteklerinden faydalanmaya davet ediyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here