LGS ŞAMPİYONU İLK TERCİHİNE YERLEŞTİ

0
48

5 Haziran’da yapılan ‘Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav’ (LGS) sonuçları açıklandı.

Mustafakemalpaşa’da 1228 öğrencinin ter döktüğü sınavın birincisi olan Şehit Hikmet Aktaş Ortaokulu mezunu Metehan Torun, lise eğitimine Bursa TOFAŞ Fen Lisesi’nde devam edecek. Polis bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olan LGS Mustafakemalpaşa birincisi Metehan Torun, ilk tercihi olan Bursa TOFAŞ Fen Lisesi’ne yerleşti.

90 sorudan 89’una doğru yanıt veren başarılı öğrenci, 493,4272 puanla LGS’de Mustafakemalpaşa birinciliğini kazanmasının ardından; İTÜ ,ODTÜBilkentBoğaziçiHacettepe Üniversitesi gibi yüksek puanlı öğrenci alan üniversitelere birçok mezun veren Bursa’nın köklü okullarından TOFAŞ Fen Lisesi’nde eğitim hayatını sürdürecek.

Metehan Torun ile birlikte Şehit Hikmet Aktaş Ortaokulu mezunlarından LGS Mustafakemalpaşa ikincisi Betül Aydın, üçüncü Efe Can Alkan ve dördüncü Alp Çakmakçı’da TOFAŞ Fen Lisesi’ne yerleşen öğrenciler oldu.

İLK TERCİHİNE YERLEŞME ORANI YÜZDE 55’E YÜKSELDİ

Bu yıl 8. sınıftan mezun olan 1 milyon 236 bin 308 öğrencinin 1 milyon 31 bin 799’u Merkezi Sınav’a katıldı ve 1 milyon 8 bin 139 öğrenci ilk yerleştirme için tercihte bulundu.

Bu öğrencilerden 951 bin 703’ü yani yaklaşık yüzde 95’i tercih ettiği okullardan birine yerleştirildi. İlk tercihine yerleşme oranı ise yüzde 55’e yükseldi.

LGS kapsamında yerleştirmeye esas birinci nakil başvuruları başladı.

25-29 Temmuz arası, yerleştirmeye esas 1. nakil tercih dönemi olacak. Yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları, 1 Ağustos’ta açıklanacak. Yerleştirmeye esas 2. nakil tercih başvuruları 1-5 Ağustos’ta yapılabilecek, sonuçlar 8 Ağustos’ta açıklanacak. Böylece merkezî yürütülen ana yerleştirme süreci, 8 Ağustos 2022’de tamamlanmış olacak. Hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 19 Ağustos 2022’de yerleştirme süreci tamamlanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here