Kurşunlu’dan Uganda’ya Su Kuyusu

0
118

Kurşunlu halkı ‘fariza-i haccı eda eden bir karınca’ misali Uganda’ya destek oldu.

 

Mustafakemalpaşa’nın kırsal Kurşunlu Mahallesi’nin Uganda’da yapımını sağladığı su kuyusu açıldı.

Afrika’nın doğu kısmında yer alan ve 42 milyonluk nüfusunun yüzde 12’sinin Müslüman olduğu Uganda Cumhuriyeti’nde İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) öncülüğünde yapılan su kuyusu projelerine bir destekte Mustafakemalpaşa’dan geldi.

Kurşunlu Mahallesi’nin hayırsever halkının desteği ve İHH Mustafakemalpaşa Temsilciği aracılığıyla kuraklık ve susuzluk sorunu yaşayan Uganda’ya su kuyusu projesi hayata geçirildi.

İHH Mustafakemalpaşa Temsilcisi Mustafa Bulut, köy halkı tarafından yaptırılan Kurşunlu Su Kuyusu’nun bu ülkede açılışının yapılarak bölge halkının hizmetine sunulduğunu söyledi.

İHH gönüllüleri ile Kurşunlu’yu ziyaret eden Bulut; “ Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor. Milyonlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalmaması için ciddi ve uygulanabilir önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha da artacak. Özellikle Afrika ve Asya bölgesi başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde insanlar günlük su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kilometrelerce yürümek zorunda kalıyor. İHH bu sorunun önüne geçebilmek için bugüne kadar 41 ülkede, 9.880 su kuyusu açtı. Her bölgenin şartlarına göre hayata geçirilen su kuyuları şimdiye kadar milyonlarca insanın susuzluğuna çare oldu. Köy halkına ve Müftümüz Ahmet Büyükgül’e Uganda’da açılan su kuyusuna verdikleri destek ve katkılarından dolayı teşekkür ederiz” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here