KOVANLAR KAYMAKAMLIKTAN ÜRETİM KÖYLÜDEN

0
460

Susurluk Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı ve Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile arıcılık faaliyetlerinin teşvik edilmesi amacıyla köylülere 390 kovan hediye edildi.

Kovalar, Susurluk’a bağlı Muradiye Mahallesi’nde hak sahiplerine törenle teslim edildi.

Teslimat süreciyle bizzat ilgilenen Susurluk Kaymakamı Muammer Köken; “İhtiyaç sahibi köylü vatandaşlarımıza ücretsiz 10’ar adet kovan teslim ettik. Vatandaşlarımız arıları kendi gayretleriyle temin edecek. Hedefimiz, Tarım Müdürlüğü desteği ile Balıkesir’e özgü ünlü bal üretimini teşvik etmek. İnsanlarımızın tarımsal faaliyetlerinde çeşitliliği arttırmak istiyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü ve muhtarlarımız projeye destek veriyor. Kovanlar, Endüstri Meslek Lisesi’nde imal edildi. Hedefimiz, desteği 15 bin kovana çıkarmak ve vatandaşlarımızın gayreti  ve kurs desteğiyle Balıkesir’in ünlü balının üretimini arttırmak. Katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum ”dedi.

Susurluk Tarım ve Orman Müdürü Yasemin Avcı ise kaymakamlığın desteği ile bu projeyi geliştirdiklerini söyleyerek üreticilere hayırlı olmasını diledi.

KÖYLÜLER DOĞAL BAL ÜRETECEK

Kovan desteği projesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Muradiye Mahallesi Muhtarı Sinan Can’da konuşmasında; Mahallemizden arıcılık yapmak isteyen 39 vatandaşımıza390 adet arı sandığı dağıttık. Başta kaymakamımız olmak üzere projede emeği geçenlere şahsım ve mahallemiz adına teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. Uzun yıllardır bal üreticiliği ve arıcılık yapan Leman Çalışkan ise tüketicilerin sahte bal üretiminden rahatsız olduğunu belirterek bu proje ile doğal bal üretiminin bölgede yaygınlaşacağını kaydetti.

Çalışkan; “Ben de eski bal üreticisiyim. Sahte ballardan çok rahatsızız. Bu yardım ve destekle inşallah gençlerimiz bu işi sevecek, köyümüzde gerçek doğal bal üreteceğiz ve üretim safhalarını gençlerimizde öğrenecek değerlendirmesinde bulundu. Kovanların teslim alan genç kadın girişimcilerden Kübra Özkan da heyecanlı olduğunu ifade ederek;

“ Kovanlarımızı, dolu eksiksiz teslim aldık. Yetenekli ustalarımızdan bu işi öğreneceğiz. Heyecanlıyız,  peteklerimizi koruyacağız, bakacağız ve inşallah bal üretimini kaliteli bir şekilde yapacağız” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here