Koç Holding SEK’i sattı

0
416

Anlaşma ile Mustafakemalpaşa Tatkavaklı Mahallesi’ndeki Üretim Tesisi ve Aydın’daki Söke Üretim Tesisi ile bu tesislerin üzerinde bulunduğu gayrimenkuller, söz konusu tesislerde bulunan makine ve ekipmanlar, süt ve süt ürünleri iş koluyla ilgili SEK markası dahil tüm fikri haklar Çallı Gıda bünyesine geçti.

 

Tat Gıda, süt ve süt ürünleri iş kolundaki tüm varlıkların satışına karar verdi.

TAT Gıda, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, SEK Süt’ün Çallı Gıda’ya satışının gerçekleştiğini duyurdu.

Çallı Gıda satın almayı yeni kurduğu CLA Süt ve Süt Ürünleri adlı firma üzerinden gerçekleştirdi.

Satış bedeli 240 milyon TL

Tat Gıda’dan yapılan açıklamada; “Şirketimiz ilişkili tarafları arasında yer almayan CLA Süt ve Süt Ürünleri Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. (‘Alıcı’), Çallı Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (‘Garantör’) ile şirketimiz arasında, şirketimizin süt ve süt ürünleri iş kolundaki varlıklarının devredilmesine ilişkin bir varlık satış sözleşmesi imzalanmıştır” denildi.

Satış bedelinin KDV hariç 240 milyon TL olduğu açıklanan sözleşmede; “105.000.000 TL’si gayrimenkullerin bedeli, 51.756.727 TL’si kapanışta devre konu olabilecek tüm stoklar için 30 Eylül 2020 verileri dikkate alınarak öngörülen tahmini stoklar değeri ve bakiye 83.243.273 TL ise diğer devre konu varlıkların satış bedeli olarak belirlenmiştir ” ifadelerine yer verildi.

1963’te kuruldu

SEK; Türkiye’de süt üretiminin gelişmesini sağlamak ve tüketiciye en kaliteli, sağlıklı, hijyenik doğal ürünler sunmak amacıyla 1963 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı olarak kuruldu.

Eylül 1995’te özelleştirildi ve SEK İstanbul İşletmesi, sektörde faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki sanayici ve gıda toptancılarından oluşan 164 kişilik bir grup tarafından satın alındı. 1968 yılında ise ilk pastörize sütü üretti. Bu aynı zamanda Türkiye’de pastörize edilmiş ilk gıda ürünüydü. 1997 yılında Koç topluluğu SEK hisselerinin %68’ini satın aldı.

Sermayesi 1 milyon lira

SEK’i alan Çallı Gıda ise 50 seneyi aşkın bir süredir gıda pazarına farklı kollarda tedarikçilik yapıyor. 1965 yılında Erenköy’de kurulan firmanın başında Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çallı bulunuyor.

Çallı Gıda’nın bünyesinde Meysüt, Milkon ve Milay Süt markaları ve tesisleri yer alıyor. SEK’i alan Çallı Gıda’nın sahibi olduğu CLA Süt ve Süt Ürünleri firması da 5 Ocak 2021 tarihinde kuruldu. Harun Çallı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü CLA’nın 1 milyon TL sermayesi var.

‘Süreci takip ediyoruz’

SEK’te örgütlü Tek Gıda Sendikası Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Engin Öz, el değiştiren firmada çalışan işçilerin ilk etapta tedirgin olduklarını söyledi.

Satın almayla birlikte kurumsal bir yapıdan patron-şirkete geçişin yaşanacağını kaydeden Öz; “ Sendika olarak süreci yakından takip ediyoruz. Satışın resmileşmesinin ardından SEK’te çalışan taşeron dahil herkesin, bütün haklarıyla birlikte geçişi sağlanacak. Mevcut sözleşmeler varsa bunlar sürecek. Satışın, işçi kesimi için sevindirici bir yönü var. Çallı Gıda, mevcut işçilerle çalışmaya devam etme eğiliminde. Şu an SEK Mustafakemalpaşa’da 250’ye yakın personel var. Bu yönde istihdam daha da artabilir” dedi.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here