Kızılay’da kan bağışı hafta sonlarıda sürecek

0
384

Mustafakemalpaşa Kızılay Şube Başkanı Mustafa Eren, Kovid-19 pandemisi nedeniyle hafta sonu alınan sokağa çıkma kısıtlamasından kan bağışçılarının muaf tutulduğunu söyledi.

Kızılay’ın resmi sitesinden randevu oluşturan vatandaşlar, kan bağışı için Kızılay Kan Bağış Merkezlerine gidebilecek.

Kovid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında aylardır ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımların yanı sıra kan ve immün plazma bağışı alarak hastaların şifa bulmasını sağlayan Türk Kızılay’ın ulusal kan stokları, pandeminin yeniden yükselişe geçmesi ve kış koşularının hissedilmeye başlaması ile düşüş eğilimine girdi.

Gerek hastanelerde acil kan bekleyen hastalar gerekse pandemi nedeniyle yoğun bakımlarda immün plazma bağışı bekleyen hastaların sıkıntı yaşamaması için kan ve plazma bağışçıları, hafta sonları için alınan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu.

Kan bağışı için randevu alınacak

Kızılay Şube Başkanı Mustafa Eren, kan bağış merkezlerinin hastane olmadığını ve son derece hijyenik ortamlar olduğunu hatırlatarak, maske ile sosyal mesafe kurallarına titizlikle uyulduğunu belirtti.

Hafta içi vakit bulamayan vatandaşların hafta sonu kısıtlamaya dâhil olmadan bağışta bulunabileceklerini ifade eden Eren; “ Hafta sonu kan bağışında bulunmak isteyenler, Türk Kızılay’ın www.kanver.org sitesinden alacakları randevu sonrasında telefonlarına gelen mesaj ile kısıtlamaya dâhil olmadan kan bağışı birimlerine başvurabilecekler” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here