KESTANENİN MAKUS TALİHİ DEĞİŞECEK

0
471

Mustafakemalpaşa’da bin 512 hektar alanda kestane saf veya kayın, meşe ve ıhlamur ağaçları ile karışım halinde bulunuyor.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 2019 yılından beri yürütülen ‘Kestane Gal Arısı’nın Bursa’da Yayılış Alanlarının Multispektral Kamera ile Tespit Projesi’nde ilk sonuçlar ortaya çıktı.

Bursa Teknik Üniversitesi işbirliği ile yürütülen proje kapsamında yılda 25 km yayılabilen ve arız olduğu kestane ağaçlarında meyve verimini yüzde 80 düşüren gal arısının yayılışını tespit etme amacıyla 2020 ve 2021 yıllarında Bursa merkez, Mustafakemalpaşa, İnegöl, Karacabey, İznik, İnegöl ve Yalova’da uçuşlar gerçekleştirildi. Bursa ve Yalova’da ilk kez kestane gal arısının yayılışı haritalandı.

2020 ve 2021 yılı uçuşlarında elde edilen verilere göre mücadele amacıyla torymus salımı yapılan bazı bölgelerde yüzde 40’a varan azalma tespit edildi. Üretilen harita sayesinde 2022 yılı ve sonrasında torymus salımı yapılacak alanlar tespit edildi. Bu hassas çalışmalar neticesinde elde edilen koordinatlı harita verileri ışığında etkin biyolojik mücadele stratejisi belirlendi. Proje olumlu sonuçları ile etkin ve sağlıklı mücadeleye büyük katkı sağlayacak, yayılış gösterdiği tüm kestane sahaları için yol gösterici olacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here