Karaoğlan Manda Köyü Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Kuruldu

0
463

Mustafakemalpaşa ilçesinde, İl Müdürlüğünün desteği ile Karaoğlan Manda Köyü Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kuruldu.

Karaoğlan Manda Köyü Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin açılış programında ayrıca; Kurumumuz ile Halk Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliğinde düzenlenen ‘Yöresel Gıda Ürünleri Yapımı Kursu’ nun açılışı da gerçekleştirildi.

Açılış törenine Mustafakemalpaşa Kaymakamı Ahmet ALTINTAŞ, AK Parti Bursa Milletvekilleri Vildan YILMAZ GÜREL ve Emine YAVUZ GÖZGEÇ, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı MEHMET KANAR, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL, Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Feyzullah Eren TÜRKMEN, Bursa Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan YILMAZ’ın yanı sıra İl ve İlçe Müdürlüğü protokolü ve çok sayıda kadın çiftçi ve köy halkı katıldı.

Törende konuşma yapan İl Müdürü Hamit AYGÜL “Mustafakemalpaşa ilçemizde İl Müdürlüğümüzün desteği ile kadın girişimciliğinin desteklenmesi ve bölgedeki mevcut potansiyelin kadın emeği ile görünürlük kazanması amacı ile Karaoğlan Mahallesinde, Karaoğlan Manda Köyü Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifini kurduk. Kurulan kooperatifin tüketici ihtiyaçlarına yönelik ve mevzuatlara uygun ürünler üretebilmesi amacıyla 14 Eylül-10 Kasım 2020 tarihleri arasında, Halk Eğitim ve İŞKUR ile işbirliği içerisinde ‘Yöresel Gıda Ürünleri Yapımı Kursu’ açarak kadınlarımıza ve bölgeye katkı sunmayı hedefliyoruz. Kurs sonunda 41 üreticimize MEB onaylı sertifika verilecek.

Kırsal alanlarda ve küçük yerleşim bölgelerinde; sosyo-ekonomik, çevre odaklı ve kültürel gelişim, üreticilerimizin güçlendirilmesi ile mümkün olabilmektedir. Bu sebeple yürütülen gerekli çalışmalar neticesinde kadın kalkındırma kooperatifi kuruldu. Buradaki mandıra ile kadın kooperatifinin markalaşması sağlanarak katma değeri yüksek ürünler (soğutulmuş süt- yoğurt- kaymak) elde edilecek ve bu ürünler pazarlanacak. Bu durum manda popülasyonunda artışa neden olup şehirden köye dönüşlere zemin olacağına inanıyoruz.

Mustafakemalpaşa’da açılan kooperatif ve yöresel ürünler yapım kursu ile bölgedeki Kadınlar, manda yetiştiriciliği ile elde ettikleri et, süt ve deri ürünleri kooperatif aracılığıyla doğrudan pazarlayarak, emeklerini gelire dönüştürebilecekler. tabi bu sayede; manda ürünlerinin tanıtımını yaparak, süt ve kırmızı et üretiminde sığıra alternatif olarak manda ürünlerinin tüketilmesi teşvik edilecek ve üretici yine kooperatif aracılığıyla pazarlama sorununa çözüm bulacak.” Dedi.

Törende konuşma yapan Bursa Milletvekili Vildan YILMAZ GÜREL “Kadına yönelik fırsat eşitliği sağlamak, girişimcilik ve istihdamın arttırılması amacıyla eğitimler yapıyoruz.  Bu kapsamda kooperatiflerin kurulması, güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi, görünürlüklerinin arttırılması ve yaygınlaştırılması kadınların kooperatif yoluyla ekonomik ve sosyal hayata etkin katılımlarına gayret gösteriyoruz. Bu kapsamda Karaoğlan Manda Köyü Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi açılışı Yöresel Gıda Ürünleri Yapımı Kursu’nu çok değerli buluyorum. Rabbim emeklerini zayi etmesin, bizler kadınlar olarak yanınızdayız.” dedi.

Bursa Milletvekili Emine YAVUZ GÖZGEÇ ise konuşmasında “Biz kadınların sosyal ve ekonomik hayatta etkin olarak var olmalarını istiyoruz. Bu bağlamda kadın kooperatiflerinin kadın istihdamının arttırılmasında çok önemli yeri var. Bu noktada Bursa olarak diğer illere örnek teşkil ediyoruz. Üretmek , pazarlamak , ve sürdürülebilirlikte burada çok önemli .Buradaki eğitimin bu konulara katkısı olacağını düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” İfadelerine yer verdi.

Süt Sığırı Yetiştiriciliği ve Sürü Yönetimi Elemanı Sertifikaları da Teslim Edildi

Açılış konuşmalarının ardından Sürü Yönetimi Elemanı Kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları teslim edildi.

İl Müdürü Aygül: ”Mustafakemalpaşa İlçe Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından 83 üreticimiz Süt Sığırı Yetiştiriciliği, 91 üreticimiz Sürü Yönetimi Elemanı kursunu başarıyla tamamlayarak sertifikalarını almaya hak kazanmışlardır. Halk Eğitim ve İŞKUR ile kurumumuz ortaklığında açılan Yöresel Gıda Ürünleri Yapımı Kursu’nun ve Karaoğlan Manda Köyü Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin bölgemize ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi. Program, Karaoğlan Manda Köyü Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin açılışının ardından sona erdi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here