İYİ PARTİ MUSTAFAKEMALPAŞA İLÇE BAŞKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI

0
424

İYİ Parti Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Tevfik Demir ve Belediye meclis üyelerinin hazır bulunduğu basın açıklamasında ilçe Başkanı Tevfik Demir şunları söyledi. Bilindiği üzere halen faaliyette bulunan İzmir – İstanbul otoyolunun güzergahı ihale edildikten sonra değiştirilmiştir.

Değişiklik otoyolun ortası sayılabilecek bölgede Bursa -Susurluk arasında yapılmıştır.

Uluabat gölü ‘nün koruma havzası dışına taşınması gerekçesiyle yapılsa da yeni güzergahın bir kısmıda aynı koruma havzası içinden geçmekte hakim rüzgar yönü ile Uluabat gölüne yine zarar vermesi muhtebeldir.

Yapılan bu değişiklikle ayrıca yeni kamulaştırmalar gündeme gelmiştir. Oysa eski güzergah biraz değiştirilerek çok daha az, belki hiçbir ek kamulaştırma maliyeti gerekmeksizin bu durum çözülebilirdi.

Karayolları Genel Müdürlüğü ülkemizin her yerinde özellikle Karadeniz de  ücretsiz yollara bir çok tüneller yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Uluabat Gölü’nü korumak için güzergah değişikliği yerine tüneller yapılabilirdi

Sonuç olarak yapılan güzergah değişikliği ile ülkemizin en verimli ovalarından birinin ortasından ek kamulaştırma maliyetleri göze alınarak  otoyol tamamlanmıştır.Demir sözlerine şöyle devam etti

Ama yeni güzergahta verimli ovadan dolayı ek maliyetler ve ek masraflar  oluşmuş – oluşmakta ve oluşmaya devam edecektir. Paranın bitmesinden dolayı,

1-Otoyol AŞnin yapması gereken yan yollar halen tamamlanmamıştır.

2-Kamulaştırmalar bitirilmemiştir.

3-İmarda değişmediğinden köylünün otoyolun ortasına ev yapma hakkı var mıdır?

4-Çeltilkçi Beldesi çamur içinde bırakılmıştır.

5- Otoyolun dolgu malzemesi aynı bölgedeki ocaktankarşılanmış ve izin alınan güzergah dışına çıkılarak kamyonlar tehlikeli biçimde köy içlerinden geçerek mevcut yolları da bozmuşlardır.Söz konusu yollar Otoyol AŞ. tarafından yeniden yapılmalıdır.

6- Ocakta gelişigüzel alan büyütmesi yapılmak istenmişse de köylünün yürüyüş tepkisi ile Sayın Valimizin bölgeye geldiği köylülerce dile getirilmektedir.

Milletin efendisi olan köylü ne yapmıştır ki bu kadar sahipsiz bırakılmışvebırakılmaktadır.

Otaban yan yolları ile ilgili Çeltikçi ve çevre köyleri hakkında yazılı önerge İYİ Parti grubu olarak Bursa Büyük şehir belediye meclisine önerge verilmiştir.

Ayrıca Çeltikçi ile Adaköy arasındaki arazi köprüsü ile ilgili defalarca bildirmemize rağmen İktidarında gündeminde olan bu köprü ile ilgili çalışma yapılmamıştır. Bu köprü ile ilgili çalışmanın acilen başlanarak 2021 tarım sezonuna yetiştirilmesi önem arz etmektedir.

HER ZAMAN MİLLETİMİZİN YANINDA OLDUK OLMAYA DA DEVAM EDECECEĞİZ.

TEVFİK DEMİR MUSTAFAKEMALPAŞA İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANI

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here