İTİKÂF GÜNLERİ BAŞLADI

0
451

Mustafakemalpaşa Müftüsü Ahmet Büyükgül, geçen yıl Kovid-19 tedbirleri nedeniyle camilerde ifa edilemeyen itikâf ibadetinin bu Ramazan’da mülki amirliğin onay vermesi durumunda yapılabileceğini söyledi.

Bir mescitte ibadet niyetiyle belli kurallara uyup dış dünyayla ilişkileri asgari düzeye indirerek kişinin kendisiyle baş başa kaldığı itikâf günleri başladı.

Konu ile ilgili bilgiler veren Mustafakemalpaşa Müftüsü Ahmet Büyükgül, Müslüman’ın genelde yaptığı dünya işlerini bir tarafa bırakıp kendi içine yönelmesi, yaratıcısı ile adeta baş başa kalması ve kendisini onun huzurunda bir muhasebeye tabi tutmasının önemli bir kulluk görevi olduğunu belirterek, itikâfın buna imkân ve ortam sağladığını söyledi.

Camilerde itikâfa girmek isteyenlere müsaade ettiklerini ifade eden Büyükgül; “Şartımız, her camide en fazla iki kişi girebilir, üçüncüye müsaade etmiyoruz. Camileri belirlemek tamamen sizin inisiyatifinizde. Müftülüğümüze itikâf için yapılan dilekçe başvurusu Kaymakamlık tarafından değerlendiriliyor. Mülki amirlerden müsaade almayı ihmal etmeyelim. Cami görevlilerimizin kurallar noktasında daha titiz davranmalarını isteyelim. Hayırlı Ramazanlar diliyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here