İSTİKLAL YOLU’NA BÜYÜK ALKIŞ

0
124

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından İstiklâl Marşı’nın kabulünün 100’üncü yılı münasebetiyle Mustafakemalpaşa’da sahnelenen ‘İstiklâl Yolu Mehmet Akif’ adlı oyun, izleyenleri hem duygulandırdı hem gururlandırdı.

Büyük ilgi gören oyun, Burdur Milletvekili Mehmet Âkif Ersoy’un, Maarif Vekili Hamdullah Suphi’nin ısrarı üzerine Ankara’daki Tacettin Dergahı’nda yazdığı ve İstiklal Harbi’ni verecek olan Türk ordusuna hitap ettiği İstiklâl Marşı’nın yazılış hikâyesini sahneye taşıdı. Yönetmenliğini Kutlay Akbal, yönetmen yardımcılığını Sergen Bölük ve müziklerini Ömer Göktepeliler’in yaptığı ‘İstiklâl Yolu Mehmet Akif’ adlı tek perdelik oyun, Belediye Düğün Salonunda izleyici ile buluştu.

MİLLİ MARŞIN YAZILIŞ ÖYKÜSÜ SAHNELENDİ 

İstiklâl Harbi’nin milli bir ruh içerisinde kazanılması amacıyla 1921’de Maarif Vekâleti tarafından düzenlenen şiir yarışmasına 724 şiir katılmış, kazanana para ödülü verileceği için Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, yarışmaya katılmak istememiştir. Burdur milletvekili Mehmet Âkif Ersoy, Maarif Vekili Hamdullah Suphi’nin ısrarı üzerine, Ankara’daki Tacettin Dergahı’nda yazdığı ve İstiklal Harbi’ni verecek olan Türk Ordusu’na hitap ettiği şiirini yarışmaya koymuştur. Yapılan elemeler sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda, Mehmet Âkif’in yazdığı şiir coşkulu alkışlarla kabul edilmiştir. Mecliste İstiklâl Marşı’nı okuyan ilk kişi dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver olmuştur. O günden bu yana tam 100 yıldır Türk milletini gururlandıran İstiklal Marşı’nın yazılış öyküsü, Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahneye taşındı.

ALKIŞLANAN PERFORMANS

Bir milletin yeniden doğuşunun simgesi İstiklal Marşı’nın yazılma öyküsünün anlatıldığı oyunda, Ankara’nın tozlu yollarında yeni meclis ile Tacettin Dergâhı arasında geçen olaylar, tiyatrocuların mükemmel performansıyla sergilendi. Oyunda Mehmet Akif’i Suat Onur Çalık, Hamdullah Suphi’yi Aykan Yılmaz, Mustafa Kemal’i Günay Yunus Güney canlandırdı. Mehmet Eren Topçak 1. Mebus, Osman Murat Erten 2.Mebus, Volkan Yıldız 3. Mebus, Faruk Oğur 5.Mebus, Behlül Seçkin Kaymaz 6.Mebus, Serdar Soyer Hasan Basri Çantay ve Uğur Serener de Meclis Başkan Vekili olarak 100 yıl önce yaşananları aynı duyguyla izleyiciye aktardı.

HEM DUYGULANDIRDI HEM GURURLANDIRDI

İzleyicileri hem duygulandıran hem de gururlandıran oyun sonunda sahneye çıkan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, sergiledikleri performans dolayısıyla tüm oyuncuları tebrik etti.

Tiyatro sununda oyunculara çiçek takdim eden Belediye Başkanı Mehmet Kanar; “İstiklal Yolu (Mehmet Akif) tiyatro temsilinde dönemin kahramanlık destanını, bu toprakları vatan kılan mukaddes değerleri ruhumuzun derinlerinde hissettik. Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ekibine bu anlamlı gece için sonsuz teşekkürler” dedi.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here