İSTİKLAL MARŞI KRİZİ!

0
622

Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Muharrem Çolak, “Yağcılıkta, yalakalıkta, yandaşlıkta yorulmayan muhterem ağızlarınız İstiklal Marşı okurken mi yoruluyor?” diyerek, bu duruma sert tepki gösterdi.

 

Kaynak/Kayseri Olay /Haber: Cafer ZENGİN

Kayseri’de bazı okullarda İstiklal Marşı okunmadığına yönelik iddia ortalığı karıştırdı. MHP İl Başkanı Serkan Tok,  “Şehrimizde bulunan devletimizin bazı okullarında neden İstiklal Marşı yönetmeliklere rağmen okunmamıştır? Kayseri, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir vilayeti değil midir?” ifadelerini kullandı. CHP Melikgazi Belediye Meclis Üyesi Halil Yağmur ise, “Bu gaflet, dalâlet ve hattâ hıyanet girişiminde bulunanlar hakkında gerekli işlemler başlatıldı mı?” diye sordu.

“Yağcılıkta, yalakalıkta, yandaşlıkta yorulmayan muhterem ağızlarınız İstiklal Marşı okurken mi yoruluyor?” diyerek Nurettin Öztürk İmam Hatip Ortaokulu, Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Beyazşehir İMKB İlkokulunda İstiklal Marşı’nın okutulmadığı iddialarını gündeme taşıyan Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı  Muharrem Çolak ise “Resmi tatiller öncesinde ve bitiminde İstiklal Marşı okunmayan okullarla ilgili gerekli çalışmanın yapılacağı sözünü yetkililerden almış bulunuyoruz” dedi. Kayseri’de bazı okullarda yönetmelikte yer almasa rağmen İstiklal Marşı okunmadığına yönelik iddialar akıllarda soru işaretleri bıraktı. Bu yöndeki iddiaları Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı  Muharrem Çolak gündeme taşıdı.

“YAĞCILIKTA, YALAKALIKTA, YANDAŞLIKTA YORULMAYAN MUHTEREM AĞIZLARINIZ.

Çolak, “Bazılarının milli ve manevi değerlerle imtihanı devam ediyor. Bugün ilimizde bazı okullarda İstiklal Marşı okunmadan ders başı yapıldı. Gafletten mi, dalaletten mi yoksa hıyanetten mi böyle yapıldığını merak ediyorum. Yağcılıkta, yalakalıkta, yandaşlıkta yorulmayan muhterem ağızlarınız İstiklal Marşı okurken mi yoruluyor? Siz hürriyetin bedelini hatırlatan milli marşımızı okumayı ve okutmayı yük olarak mı görüyorsunuz? Yönetmelik tatil dönüşü İstiklal Marşı okunur diyor. Siz hukuku katlederek koltuğa oturdunuz diye hukuku çiğneyerek okul idare etmeyi gelenek haline mi getirdiniz? Bazı okullarımızdaki zihniyete bakınca insan Mehmet Akif’in kaygılarını daha iyi anlıyor. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın. İçimizdeki bazılarına rağmen” ifadeleri ile tepkisini dile getirdi.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ NEYİ BEKLEMEKTEDİR?”

Çolak’ın bu yöndeki açıklamasının ardından MHP İl Başkanı Serkan Tok da, sosyal medya hesabından ortaya çıkan tabloya tepki gösterdi. Tok, şu ifadeleri kuklandı, “31.12.2019 (Salı) ve 02.01.2020 (Perşembe) günü şehrimizde bulunan devletimizin bazı okullarında neden İstiklal Marşı yönetmeliklere rağmen okunmamıştır? Kayseri, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir vilayeti değil midir? Gereği sorumlular tarafından neden yapılmaz? Nurettin Öztürk İmam-Hatip Ortaokulu, Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Beyazşehir İMKB İlkokulunda İstiklal Marşı belirtilen tarihlerde okunmamıştır. Bu okullar tespit edilenler, gerekli inceleme yapıldığında, maalesef başka okullar da eklenebilir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü neyi beklemektedir? İhmal veya kasıt… Her ne varsa derhal gereği yapılmalıdır. Türk Eğitim Sen Kayseri 1 No’lu Şube Başkanı Sayın Muharrem Çolak üç gündür sosyal medyadan duyuruyor. Sorumlular da üzerine düşeni yapmalıdır. Takipçisi olacağız.”

BU GAFLET, DALÂLET VE HATTÂ HIYANET GİRİŞİMİNDE BULUNANLAR HAKKINDA GEREKLİ İŞLEMLER BAŞLATILDI MI?”

CHP Melikgazi Belediye Meclis Üyesi Halil Yağmur da, Çolak’ın yaptığı açıklamanın ardından tepki göstererek, “Bu gaflet, dalâlet ve hattâ hıyanet girişiminde bulunanlar hakkında gerekli işlemler başlatıldı mı?” diye sordu. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine seslenen Yağmur, yönelttiği şu sorulara yanıt istedi: Türk Eğitim Sen 1 nolu şube Başkanı Muharrem Çolak’ın 31.12.2019 ve 02.01.2020 günlerindeki istiklal Marşı ile ilgili iddiaları doğru mudur? Söz konusu tarih aralığında Nuri Öztürk İmam Hatip Ortaokulu, Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Beyazşehir İMKB ilkokulunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Milli Marşı okutuldu mu? Bu iddia ile ilgili herhangi bir inceleme başlatıldı mı? Bu gaflet, dalâlet ve hattâ hıyanet girişiminde bulunanlar hakkında gerekli işlemler başlatıldı mı? İstiklal Marşımızın şairi, Mehmet Akif’in de dediği gibi, ‘Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın.’

VALİ DURUMA EL ATTI, SORUŞTURMA BAŞLATILDI!

Kamuoyunda art arda gelen tepkilerin ardından olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi. Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Muharrem Çolak, Sendikamızın İstiklal Marşı hassasiyeti cevap bulmuştur. Resmi tatiller öncesinde ve bitiminde İstiklal Marşı okunmayan okullarla ilgili gerekli çalışmanın yapılacağı sözünü yetkililerden almış bulunuyoruz. Konunun takipçisi olan Kayseri Valisi Sayın Şeyhmus Günaydın, Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri Milletvekilleri Sayın Baki Ersoy, Sayın İsmail Özdemir Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri İl Başkanı Sayın Serkan Tok beyefendilere teşekkürlerimi sunuyorum. Ülkemizin geleceği çocuklarımızın milli ve manevi değerlerine bağlı, fikri ve vicdanı hür bir şekilde yetişmesi için Türk Eğitim Sen olarak elimizden gelen bütün gayreti göstermeye devam edeceğimizi belirtir, Kayseri kamuoyuna saygılarımı sunarım.” açıklaması yaptı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here