İlçemize bir Fabrika Daha Açıldı.

0
738

Adem tunçer/İHA

Konuşmacı  Hüseyin  Sarıca Maden Mühendisi Mermer İşletmeleri Genel Koordinatörü  konuşmasında 250 kişiye iş imkanı sağlayan mermer fabrikası bu gün itibarı ile açılmıştır

Bizim çabamız ve başarımız bireysel girişim meselesi değil tamamen bir memleket meselesidir. Her bir fabrika bir kale, her kale ülkenin kalbini daha da güçlendirecek bir yoldur.

Madencilik gelişmiş ülkelerin teknoloji ve refah düzeyine ulaşmalarında en önemli etkin rolü oynayan faktördür. Madencilik yerleri değiştirilemeyen genellikle kırsal alanlarda sürdürülen bir faaliyettir. Ülke ekonomisine en önemli katma değeri ve en büyük istihdamı sağlayan sektörlerin başında gelen madencilik, entegre tesisleri ile bu katkılarını arttırmakla birlikte, iç göçüde engelleyerek kırsal kalkınma projelerinin en önemli sektörü haline gelmektedir.

Firmamız Kemalpaşa Mermer Maden San. ve Tic.Ltd.Şti. olarak uzun yıllardır ülkemizin çeşitli bölgelerinde madencilik faaliyetleri yürütmekteyiz. Bulunduğumuz her bölgenin kalkınmasında çok önemli sosyal ve ekonomik katkılarımız olmaktadır. Bölgemizde 5 adet Mermer Ocağı ruhsatımız bulunmakta olup, 2 ‘si aktif olarak çalışmaktadır. Yerlatı kaynaklarının yerinde en verimli şekilde değerlendirilmesi amacıyla 2018 yılında almış olduğumu bu önemli yatırım kararımız geçtiğimiz yıl Ağustos ayında temelini atmış olduğumuz tesisimizi şükürler olsun ki tamamlayıp hizmete açıyoruz.

Firmamız konum olarak ilçemize 23 km uzaklıkta olup en yakın liman işletmesine 70 km uzaklıkta yer almaktadır. Tesisimiz 13.800 metrekarelik tapulu arazi üzerine inşaa edilmiş olup, 6.500 metrekare kapalı, 7.300 metrekare açık kullanım alanına sahiptir. Tesisimiz Uluslararası standartlarda olup çevreci, güvenli ve sosyal bir tesis olarak tasarlanmış ve bu şekilde inşaa edilmiştir.

Daha sonra konuşmaları için şirket sahibi Oktay Oral şunları söyledi Yatırımımızın toplam maliyeti bugün itibariyle 24 milyon 800 bin Türk Lirasıdır. Fabrikamız %100 yerli ve millidir. Tesisimizin proje aşamasında bugüne kadar tüm aşamalarında kullanılan ve kullanılmakta olan makine ekipman ve teçhizatta yerli üretim tercih edilmiştir. Fabrikamızın kurulu üretim kapasitesi yıllık 550 bin metrekaredir. Yıllık ihracaat hedefimiz 15 milyon dolar olup dünyanın bütün ülkelerine cevap verebilecek bir tesis olma özelliğiyle de bölgede ve Bursa ilinde tek olma özelliği taşımaktadır.

Mevcut kapasite ile sağlamış olduğumuz istihdam şuan itibariyle 180 kişi olup, inşallah 2020 yılında faaliyetine başlayacağımız 2 adet mermer ocağımız ile birlikte bu kapasiteyi 250 kişiye ulaştıracağız.

Bölgemiz için ilçemiz için sofralarda umut olan bu kıymetli tesisimiz ve yatırımlarımız ile birlikte şuan itibariyle sadece ilçemize direkt olarak 2 milyon TL ye yakın ekonomik katkı sağlıyoruz. İnşaalah önümüzdeki yıl hizmete alacağımız mermer ocaklarımız ile birlikte, hem sosyal hem de ekonomik anlamda bu katkılarımız daha da artarak devam edecektir.

Belediye Başkanı Mehmet Kanar konuşmalarında Bu kıymetli yatırım bölgemize, ilçemize ve dolayısıyla ülkemize armağan edilmiş çok büyük bir öneme sahiptir. Ülkemizin son yıllarda içinde bulunmuş olduğu zorlu ekonomik şartlarına, bölgesel anlamda ki zorlu fiziksel şartlarına ve ticari risklere rağmen böylesine önemli bir yatırımı bölgemize, ilçemize ve ülkemize kazandırdıkları için gurup şirketlerimiz yönetim kurulu başkanı Sayın Oktay Oral,a ve Fuat Solak bey’e huzurlarınızda çalışanlarımızı temsilen bir kez daha teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz… Sağ olun var olun inşallah

Tesisimizin proje aşamasından başlayıp tamamlanmasına kadar ki süreçte görev alan değerli teknik ekibimize, çok değerli çalışma ortaklarımıza ve tüm emeği geçen herkese ayrıca teşekkür ediyoruz. Dedi .daha sonra açılış için kurban kesilerek açılış kurdelasını hep birlikte kestiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here