İhtiyar delikanlı

0
419

Mustafakemalpaşa’nın Çiviliçam Mahallesi’nde yaşayan 80 yaşındaki Cemalettin Sevinç, çalışkanlığı ile gençlere taş çıkartıyor.

İleri yaşına rağmen tüm işlerini kendisi gören Sevinç, her yıl onlarca dönüm tarlayı tek başına işleyererek ürünlerini yine kendisi topluyor.

Mustafakemalpaşa’ya 45 km. uzaklıktaki kırsal Çiviliçam Mahallesi’nde ikamet eden 3 torun sahibi Cemalettin Sevinç, tarım takvimine göre üreticilerin yulaf ekimi gerçekleştirdiği bu günlerde 40 dönüm tarlayı yalnız başına ekerek, çalışkanlığı ile gençlere örnek oluyor.

Orhaneli sınırındaki 125 nüfuslu kırsal Çiviliçam Mahallesi’nde gençlik yıllarında bahçe ve tarla işlerinde çalışarak dinç kaldığını ifade eden Sevinç, daha çok hayvan yemi olarak kullanılan çavdar ve yulaf gibi kuru tarım bitkisi yetiştirdiklerini söyledi.

“İşleyen demir ışıldar” diye konuşan 80 yaşındaki Cemalettin Sevinç; “ Orman köyünde yaşıyoruz. Bu bölgenin havası temizdir.  Gençken, tarlamızı, bahçemizi ekip biçerdik. Bu yaşımızda hala çalışmaya devam etmek beni daha dinç tutuyor. Beslenmeme dikkat ediyorum ve sağlıklı kalmaya çalışıyorum. Boş zamanlarım da köylülerimizin yardımına koşuyorum. Tarla da çalışan varsa elimden geldiği kadar onlara destek oluyorum. Makineden ziyade geleneksel yöntemlerle ürünümüzü eker, gübremizi atarız. Allah sağlık verdikçe işimize devam edeceğiz” dedi.

Çiviliçam Mahalle Muhtarı Özcan Aydemir’de Cemalettin Sevinç’in köyün en yaşlılarından olduğunu söylerken; “ Tüm köylüler onu çok sever. O da hiçbir zaman boş kalmaz. Herkese yardımcı olur, kendi işini kendi görmeyi sever” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here