İHH’DAN ÖŞÜR SEFERBERLİĞİ

0
247

Kurulduğu 2014 yılından bu yana sınır tanımadan insani yardım faaliyetlerini sürdüren İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Mustafakemalpaşa Temsilciği, öşür seferberliği başlattı.

Yardım tırlarından, su kuyusu projelerine, arama kurtarma hizmetlerinden yetim dayanışma programlarına kadar birçok çalışmaya imza atan İHH Temsilciliği,  ‘Öşür Projesi’ni Mustafakemalpaşa’da düzenlenen bir programla kamuoyuna tanıttı.

Toprak ürünlerinden tahsil edilen zekât olarak bilinen ‘öşür’ün yaygınlaştırılması amacıyla hazırlanan projenin Öğretmenevi’nde yapılan tanıtımına; Kaymakam Ahmet Altıntaş, Belediye Başkanı

Mehmet Kanar, İHH Bursa Şube Başkanı Hüseyin Kaptan, İHH Mustafakemalpaşa Temsilcisi Mustafa Bulut, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Uzkınay, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Akkoyunlu, Kızılay Şube Başkanı Mustafa Eren, Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Kemal Aydın, STK temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

İHH Mustafakemalpaşa Teşkilat Başkanı Yakup Uzun, açılışta yaptığı konuşmada, din, dil, ırk ayırt etmeden dünyanın birçok bölgesine insani yardım ulaştırdıklarını söylerken, yetim ve su kuyusu projelerinin İHH çalışmalarının bel kemiğini oluşturduğunu kaydetti. 

‘ÖŞÜR PROJESİ YAYGINLAŞACAK’

7 yıl önce faaliyetlerine Mustafakemalpaşa’dan başlayan iyilik hareketi İHH’nın bu güne kadar 95 yardım tırını ihtiyaç bölgelerine gönderdiğini belirten Uzun; “ Afrika’da 15 su kuyusu açtık, 164 yetim çocuğumuza da sahip çıktık. Yetim Projesi’nde 200’ü geçmek istiyoruz. Şu ana kadar da içinde meyvelerin bulunduğu 4 adet öşür tırını ihtiyaç bölgelerine ulaştırdık. Biz, gönüllülerimizle birlikte sahadayız ve azimle çalışıyoruz. Topraktan yeryüzüne açılan iyilik kapısı olan öşür çalışmalarını arttırmaya devam edeceğiz” dedi. 

‘MAZLUMLARIN SOFRALARINI BİRLİKTE ŞENLENDİRELİM’

İHH Bursa Şube Başkanı Hüseyin Kaptan ise 5 yıl önce başlatılan Öşür Projesi’nin Bursa’nın tüm bölgelerinde yaygınlaştırılması için harekete geçtiklerini söyledi.

Mustafakemalpaşa İHH Temsilciliği’nin faaliyetlerinden övgüyle söz eden Kaptan şöyle konuştu; “30 yıl önce kurulan İHH, 123 ülkede faaliyet gösteriyor. Dünyanın farlı bölgelerinden Türkiye’de eğitim gören öğrencilere destek veriyoruz. Sadece Bursa’da 9 bine yakın böyle öğrenci var. İlgilendiğimiz çocuklar ülkelerinin dönüşümüne imza alıyor. Son yıllarda özellikle Suriye’de yaşananlar ortada. Burada neredeyse bir soykırım var. Bizlerde Suriye’nin birçok bölgesine giderek, burada yaşananlara tanık olduk. Milyonlarca insan ülkesinden çıkarıldı. 3 milyonu ülkemizde misafir. Neredeyse bir milyona yakın Suriyeli de sınırda yaşamlarını sürdürüyor. O bölgede 600 bin insan çadır kentte kalıyor. Biz, kademe kademe yaptığımız projelerle bu insanların kendi topraklarında ayakları üzerinde durabilmelerini sağlıyoruz. Başta eğitim ve konut desteğiyle bu insanlara ulaşıyoruz. Şu an sınırda 20 bin konut yapımı var. Eğitim alanında da ciddi bir desteğimiz bulunuyor. Biz buralara yardımlarımızı göndermezsek, bu insanların geleceği yer yine ülkemiz olacak. Bursa’dan bu güne kadar 1030 yardım tırını mazlum coğrafyalara gönderdik. Bu tırların büyük çoğunluğunu un gıdası oluşturuyor. Öşür Projesi ile amacımız hem dini bir ibadeti yerine getirmek hem de ihtiyaç sahibi insanlara meyve ulaştırmak. Bilindiği üzere öşür, yetiştirdiğimiz ürünün zekâtıdır. Bursa’dan şu ana kadar 66 tır meyve gönderdik. Bu meyve tırlarının anlamı çok büyük. Bir sandık meyve bize bir şey kaybettirmez ama mazlum çocuklar için güzel bir iyilik yapmış oluruz. Biz, İHH olarak verdiğiniz emanetleri yerine ulaştırmakla mükellefiz. Her yıl olduğu gibi bu yılda meyve ve sebze öşürlerinizi kamplarda zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren mazlumlara ulaştıracağız. Mazlumların sofralarını birlikte şenlendirelim.”

Belediye Başkanı Mehmet Kanar ise konuşmasında İHH’nın Öşür Projesi’ne destek olacaklarını söylerken; “Azami bir şekilde bu çalışmalara destek olmak, mazlumlara el uzatmak görevimizdir” dedi. Toplantının ardından Kaymakam Ahmet Altıntaş ve Belediye Başkanı Mehmet Kanar’a İHH tarafından plaket verildi.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here